eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Oltáshoz készítik elő a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcináját a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban Székesfehérváron 2021. február 2-án. Az intézményben folytatódott az egészségügyi dolgozók második oltása.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

A covidos betegek átszállítása megmaradhat, de külföldre már nem kell vinni őket Szlovákiából

Technikai felszereltség tekintetében jobban felkészültek a szlovákiai kórházak a koronavírus újabb – Szlovákiában harmadik – hullámára, mint a másodikra. A gondot a hiányzó egészségügyi dolgozók jelentik, ám ez a probléma már a második hullám idején is megmutatkozott. A Szlovák Kórházszövetség azonban nem tart az egészségügyi ellátórendszer összeomlásától. Északi szomszédunknál szerdán 1700 felett volt a napi új fertőzöttek száma, ami azt jelenti, hogy idén április óta nem volt ennyi az egy nap alatt azonosított új beteg.

A napi új fertőzöttek száma ismét folyamatosan nő Szlovákiában. A Szlovák Kórházszövetség elnöke szerint az emelkedés oka az alacsony átoltottság, főleg az 50 év felettiek körében. Marian Petko azt mondja, ha megugrik a fertőzöttek száma egy-egy régióban, akkor jellemzően hét nap elteltével a kórházi ellátásra szorulók száma is megnövekszik.

A második hullám során tapasztaltaktól eltérően most a fiatalabb korosztályba, az 50 és 60 év közöttiek csoportjába tartozik a legtöbb kórházba került beteg. Petko szerint ennek az a szomorú oka, hogy

a legidősebb korcsoportba tartozó kórházi ápoltak közül nagyon sokan elhunytak a második hullámban.

Problémát jelent az is, hogy a szlovákiai egészségügyből az év eleje óta közel 800 nővér távozott. Az Európai Unió tagországaiban az ezer főre eső egészségügyi nővérek száma átlagosan 8,4, Szlovákiában ez a szám 5,7.

Amit viszont a kórházszövetség elnöke pozitívumként említett az az, hogy jelenleg sokkal kevesebb egészségügyi dolgozó van karanténban, mint a második hullám alatt. „A kórházakban dolgozó egészségügyi alkalmazottak 70-75 százaléka be van oltva, az orvosok körében 90 százalékos az átoltottság” – mondta Petko. Hozzátette, hogy

a második hullámban volt olyan kórház, melyben a 740 alkalmazott közül egyszerre 100-an is karanténba kerültek vagy betegszabadságon voltak, most viszont csak 6-8 embert kénytelenek nélkülözni.

A kórházszövetség elnöke nem tart az egészségügyi ellátórendszer összeomlásától. „A legtöbb kórházban relatív jó lesz a helyzet, nem lesz sok a beteg. A problémás régiók kórházaiból, ahol nem lesz elég fekvőhely a covidos betegek számára, a pácienseket átszállítják olyan régióba, ahol kevesebb a beteg. Nem gondolom, hogy ismét Lengyelországba vagy Németországba kell majd szállítani őket. Kezelésüket meg tudjuk oldani országon belül“ – jegyezte meg a Szlovák Kórházszövetség elnöke.

A szlovák egészségügyi minisztérium szerdán közzétette az aktuális Covid-automata térképét, amely szintén a járványhelyzet romlását támasztja alá. Jövő hétfőtől már nem lesz egyetlen zöld besorolású járás sem az országban. A napi esetszám közel egy hete 1000 felett jár, szerdán az 1700-at is túllépte. A PCR-tesztek pozitivitási aránya is 10 százalék körül, illetve afelett mozog. A fertőzöttek és a kórházban ápoltak döntő többsége pedig beoltatlan.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×