eur:
411.17
usd:
394.26
bux:
79234.86
2024. november 22. péntek Cecília
BRATISLAVA, SLOVAKIA - 2021/09/02: President of Slovakia Zuzana Caputova attends a press conference after meeting with German president Frank-Walter Steinmeier in Bratislava. (Photo by Tomas Tkacik/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Nyitókép: Tomas Tkacik/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

Zuzana Čaputová: a járvány utáni válságkezelés a probléma részévé vált

„Az elmúlt év a traumák éve volt. Több ezer ember pedig az egész élete során magával fogja cipelni ezeket a traumákat” – jelentette ki évértékelő beszédében a parlamenti képviselők előtt Zuzana Čaputová szlovák köztársasági elnök, aki elsősorban a világjárvány kezeléséről, valamint a koronavírus áldozatairól beszélt.

Hivatalba lépése óta másodszor tartott évértékelő beszédet a szlovák köztársasági elnök, legutóbb 2020 júniusában szólalt fel a parlamentben. Zuzana Čaputová a traumák évének nevezte az elmúlt évet. „Ahogy minden krízishelyzet, úgy a koronavírus-járvány okozta krízishelyzet is megmutatta a legsebezhetőbb pontjainkat” – fogalmazott az államfő, aki szerint a válságkezelés és a válságkommunikáció nem a nehézségek megoldásának eszközévé, hanem a probléma részévé vált. Rámutatott, hogy több területen is hiányosságok mutatkoztak. Szavai szerint rendkívül túlterhelt volt az egészségügyi rendszer, és felhívta a figyelmet a szociális otthonok helyzetére, valamint arra a veszélyre, hogy további egészségügyi dolgozók távozhatnak a szlovák egészségügyből.

A köztársasági elnök kijelentette, régóta ismert a védőoltásokról alkotott pozitív álláspontja, ugyanakkor elmondta, megérti azokat is, akik tartanak az oltakozástól. „A félelem és a harag a két legerősebb érzés, amellyel a társadalmunk nagy része reagál a járványra” – szögezte le az államfő. Zuzana Čaputová hangsúlyozta, hogy az OECD összesítése szerint Szlovákia azon országok közé tartozik, ahol 2020-ban a leghosszabb ideig volt beszüntetve a jelenléti oktatás.

Az országot csupán Costa Rica és Kolumbia előzi meg a sorban. Az államfő elmondta azt is, hogy nőtt a depressziós tüneteket mutató fiatalok száma Szlovákiában.

Évértékelőjében a köztársasági elnök bírálta, hogy Szlovákiában

minimális, az Európai Unió tagállamaihoz viszonyítva a legalacsonyabb támogatást és kompenzációt kapták azok a vállalkozók és cégek, amelyek a pandémia alatt nem működhettek,

például az éttermek, a szállásadók, valamint kiemelte a kulturális szektort is. Egyúttal a növekvő árakra is felhívta a figyelmet. Kiemelte, hogy nőni fog az élelmiszerek és az energia ára, ezt pedig az alacsony bevételű családok érzik meg leginkább.

Az államfő emlékeztetett, hogy a közvélemény-kutatások szerint Szlovákia lakosságának 71 százaléka úgy véli, nem jó irányba fejlődik az ország és a társadalom. Az így vélekedők tábora egy év alatt 20 százalékponttal gyarapodott. Zuzana Čaputová szerint a politikai vitakultúra olyan szintre süllyedt Szlovákiában, amilyenre korábban még nem volt példa. A kormánykoalíció és az ellenzék oldaláról egyaránt érkező hazugságok, vulgarizmusok és a személyes támadások negatív következményeire figyelmeztetett, valamint rámutatott a stabilitás és az együttműködés szükségességére, illetve azokra a kihívásokra, amelyekkel az elkövetkezőkben szembe kell néznie a társadalomnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×