eur:
411.76
usd:
395.78
bux:
79740.18
2024. november 22. péntek Cecília
Sérült üzletek előtt helybeliek tálib fegyveresek és afgán kormányerők összecsapása után az észak-afganisztáni Kunduzban 2021. augusztus 8-án. Ezen a napon a tálib harcosok elfoglalták Kunduz tartomány székhelyének nagy részét, benne a kormányzói hivatallal és a rendőrparancsnoksággal.
Nyitókép: Abdulláh Szahil

Egy nap alatt három város lett a táliboké

Egy nap alatt három regionális központot – köztük a hatodik legnagyobb várost, Kunduzt – vették be a tálibok Afganisztánban. Közben több ezer család menekül a harcok és a rettegett új rezsim elől.

Május óta 244 ezerre duzzadt az IDP-k, az angol rövidítéssel jelölt belső menekültek száma Afganisztánban – közölte az ENSZ humanitárius ügynöksége.

Miközben végéhez közeledik a nyugati vezetésű koalíciós erők kivonása az országból,

a tálibok előrenyomulása tömegeket kényszerít arra, hogy útnak induljanak.

Az IDP-k száma a tavalyi hasonló időszakhoz képest háromszorosára ugrott – közölte az ENSZ -ügynökség. A legtöbben az ország északkeleti–keleti tartományaiból menekülnek, és híján vannak az élelmiszernek és az orvosi ellátásnak. Először vidéki otthonaikból indultak el a tartományi fővárosok felé, de a tálibok most már ezeket is fenyegetik, sőt, fokozatosan elfoglalják.

Az utóbbi napokban öt várost vettek be, csak vasárnap hármat, köztük a hatodik legnagyobb afgán várost, Kunduzt.

Offenzívájuk során heves harcokat vívnak a kormányerőkkel Helmand, Kandahár, Herat és Badahsztán tartományokban.

Mostanra megfeneklettek a felek között Katarban indult béketárgyalások. A tálibok azt állították, hogy békés megoldást akarnak, majd közölték: nincs megállapodás az afgán kormánnyal a tűzszünetről és nem akarnak újabb amerikai beavatkozást az országban. „Világos a válaszunk. Békés megoldást akarunk, de ha katonai offenzívával válaszolnak, akkor arra reagálunk” – fogalmazott Szuhail Sahín, a tálibok egyik szóvivője.

Joe Biden amerikai elnök közben megerősítette, hogy a hónap végén véget ér az amerikai erők 20 éves missziója az országban, miközben a NATO már kivonult.

A tálib offenzíva az elmúlt hetekben pörgött fel és a fundamentalisták – akiket az amerikai vezetésű erők és szövetségeseik 2001-ben, a szeptember 11-i terrortámadások után szorítottak ki a hatalomból –, most azzal fenyegetnek, hogy visszaállítják a 20 évvel ezelőtti állapotokat.

Kunduz elfoglalása különösen nagy siker a táliboknak: a 270 ezres város az ásványkincsekben gazdag északi régiókba vezető úton fekszik. Egyben itt futnak át a Tádzsikisztánba vezető utak is – a közép-ázsiai állam határán át csempésznek ópiumot és heroint a régióba.

Kunduz ellenőrzése tehát egyben a drogcsempész-útvonal ellenőrzését is jelenti

– írta a BBC.

A menekültek közben a kormánykézen lévő Kabulba tartanak. Egy gyerekeivel útra kelt nő elmondta: háromszor kellett autót váltaniuk, miközben egyre nehezebb olyan vezetőket találniuk, akik elvinnék őket – mivel a tálibok ellenőrzik az utakat – és a sofőrök már háromszor több pénzt kérnek. Sokan megjegyzik,

már nincs hová visszamenniük, mert a tálibok lőállásnak használják a polgári otthonokat,

magukra vonva a kormányerők tüzét és sok otthon így már megsemmisült.

Címlapról ajánljuk
Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Hiába zajlott le már több, mint két hete az amerikai elnökválasztás, a "Trump trade" továbbra is dübörög, sőt, a januári beiktatást követően akár még markánsabb kilengések is jöhetnek. A 100 ezer dolláros álomszint körül táncol a bitcoin, de nem csak a kriptotér lett nagyon izgalmas, a befektetők gőzerővel keresik, hogy melyik szektorok profitálhatnak a republikánus elnök második ciklusából. Egy ilyen történelmi jelentőségű választást követően, ebben a turbulens és bizonytalan geopolitikai környezetben adódik a kérdés: mi az, amit még nem áraztak be a piacok? Melyik szektor, mely vállalatok nyerhetnek még nagyot Donald Trump elnökségével hosszabb távon? Ezzel kapcsolatban mutatunk most egy izgalmas lehetőséget, amiben egyébként nem csak Donald Trump miatt lehet most nagy fantázia.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×