eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke egy litván határőrrel beszél a litván-fehérorosz határon, a Vilniustól mintegy 40 kilométerre fekvő Padvarionys falu térségében 2021. július 6-án.
Nyitókép: MTI/AP/Mindaugas Kulbis

Litvánia kerítést épít a határra a fehérorosz oldalról átküldött migránsok miatt

Vilnius azzal vádolja az EU-szankciók sújtotta szomszédos Fehéroroszországot, hogy szándékos „hibrid háborúba” kezdett ellene. Lukasenka fehérorosz elnök közben azt mondta: senkit sem fog visszatartani.

Ingrida Simonyte litván miniszterelnök szerdán jelentette be, hogy kerítéssel tartják majd vissza a Fehéroroszországból illegálisan belépő migránsokat. A litvánok már korábban a Frontex európai határőrizeti ügynökség segítségét kérték, és a kormányfő társaságában Charles Michel, az EU-tagállamok vezetőit összefogó Európai Tanács elnöke is terepszemlét tartott a határon.

Fehéroroszországot egyre több vád éri, hogy a migránsokat felhasználva akar bosszút állni, amiért az EU szankciókkal sújtotta az után, hogy májusban leszállásra kényszerített egy légterén áthaladó Ryanair-gépet, majd elvitt a fedélzetről egy ellenzéki újságírót. Litvánia ráadásul menedéket nyújtott a fehérorosz ellenzék több vezetőjének, köztük Szvjatlana Cihanouszkajának, aki hívei szerint a tavaly nyári, elcsaltnak tartott elnökválasztás valódi győztese.

A litván kormányfő most közölte: megkezdik a kerítés építését, és a határszakaszt a hadsereg ellenőrzi majd. Június óta több mint ezer illegális határátlépőt fogtak el a 680 kilométeres közös határ mentén a tavalyi 81-gyel szemben.

Simonyte miniszterelnök szerint Fehéroroszország szabályosan szállítja a migránsokat. Azt állította, hogy egy személynél bizonyítékot találtak erre. „Utazási irodák és közvetlen járatok vannak Minszk és Bagdad között” – mondta a Reutersnek. Irak mellett Szíriából, Afganisztánból és még a nyugat-afrikai Kamerunból is érkeznek emberek, akik megpróbálnak átjutni az EU-tag Litvániába.

A menekült- és migránsáradatra hivatkozva Vilnius a múlt héten szükségállapotot hirdetett.

Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök már korábban közölte: nem fogja akadályozni az illegális határátlépésket és kedden ezt egy gúnyoros megjgyezéssel erősítette meg: „Ha valaki azt hiszi, hogy lezárjuk a lengyel, litván, lett és ukrán határt és menekülttáborrá változtatjuk az országot, akkor téved. Nem tartunk vissza senkit, nem hozzánk jönnek, hanem a felvilágosult, meleg és otthonos Európába.”

Az Európai Unió közben már a litván–fehérorosz határra küldte a Frontex határőrügynökség embereit. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke pedig azt mondta, mindent megtesznek a litván kormány megsegítésére, miközben Simonyte „hibrid támadással” vádolta meg Lukasenkát.

Lina Laurinaityte-Grigiene, a litván belügyminiszter tanácsadója korábban „szánalmas bosszúpolitikának” nevezte, hogy Minszk átengedi az illegális migránsokat. Azt is elmondta: még senkinek sem adtak menekültstátuszt, mert „nem jogosultak nemzetközi védelemre”. A fehérorosz határvédelmi bizottság főnöke, Anton Bicskovszkij viszont azzal vágott vissza, hogy elfogtak 320 külföldit, aki megpróbált bejutni az EU-ba és kétségbevonta a litvánok bizonyítékait.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×