A félvezető chipek gyártása világszerte gondot okoz, a problémák pedig a Szlovákiában tevékenykedő autógyárakat sem kerülték el. A Nyitra mellett működő Jaguar-Land Rover autógyár vállalati kapcsolatokért felelős vezetője, Miroslava Remenárová hétfőn jelentette be, hogy a kialakult helyzet eredményeként a gyár egyes modellekhez igazította a gyártási terveket, ezért május 27-étől június 4-ig, azaz
kilenc napra kénytelenek leállni a gyártósorok.
„Folyamatosan figyelemmel kísérjük a helyzetet, és reméljük, hogy üzemünk a lehető leghamarabb visszatér a teljes gyártási szinthez. Szorosan együttműködünk az érintett beszállítókkal az ügyfelek megrendeléseire gyakorolt hatás minimalizálása érdekében” – közölte Remenárová. A brit autógyártó tavaly a pandémia első hulláma alatt márciusban hat hétig volt kénytelen szüneteltetni a termelést, a kétüzemű műszakra végül csak júniusban állt vissza.
A nagyszombati Stellantis Slovakia autógyár is leállásra kényszerült. A francia konszern üzemében hétfőn kellett volna újraindulnia a gyártásnak, ám kiderült, leghamarabb csütörtökön tudják csak folytani a munkát. A társaság a honlapján úgy tájékoztatott, hogy csupán néhány részlegen fognak újra dolgozni. A leállás az adminisztratív munkaerőre is vonatkozik, és csak azok az alkalmazottak lesznek jelen, akiket feletteseik erre megkérnek.
A chiphiány a legnagyobb szlovákiai autógyártót, a pozsonyi Volkswagent sem kerülte el,
amely májusban két és fél hétre leállította kulcsfontosságú SUV modelljeinek gyártását. A futószalagról csak múlt héten gördültek le ismét az új autók. A német autóóriásnál nemcsak a félvezetők hiányára panaszkodnak, hanem nehezményezik, hogy az Igor Matovič kormánya által tavaly beígért beruházásösztönző csomagból egyelőre nem részesültek. Igor Matovič 2020 júliusában még miniszterelnökként több konkrétumot ígért a Volkswagennek azért cserébe, hogy Pozsonyba hozza a VW Passat és a Škoda Superb modellek gyártását.
Kétezer bérlakásról volt szó, a dolgozók állami pénzen való utaztatásáról, oktatási intézmény létesítéséről, melyben az autóipar dolgozóit képezték volna ki. Sebastian Krapoth, az autógyár elnökségi tagja közölte, hogy szeretnék intenzívebbé tenni a szlovák kormánnyal folytatott viszonyt, mivel
elvárják a kabinet ígéreteinek betartását.