eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 16. szombat Ödön
Joe Biden amerikai elnök sajtótájékoztatót tart a washingtoni Fehér Ház Keleti Termében 2021. március 25-én.
Nyitókép: MTI/AP/Evan Vucci

Reszkessetek, multik: Joe Biden vállalati adó javaslata

Újfajta globális vállalati adózási tervet ajánl a fejlett országoknak az amerikai Biden-kormányzat. Az elképzelés nyomán a nemzeti kormányok több bevételhez jutnának az adó-minimalizáló multicégektől. Az elnök pedig megemelhetné a hazai vállalati adót, hogy ebből pénzelje fejlesztési terveit.

A világ legnagyobb cégei a helyi vállalati adó alapján adózzanak az olyan országokban ahol aktívan jelen vannak. Ez véget vetne a jelenlegi gyakorlatnak, hogy Európában a nagy multik például az alacsony vállalati adót kivető Írországba „jelentkeznek be” és más államokban aránytalanul keveset fizetnek be a helyi államkasszába.

Ez az amerikai Biden-kormányzat javaslata a világ ipari országait tömörítő OECD-nak. Az alku részeként globális szinten meghatároznák a vállalati adó alsó szintjét. Washington számára ez azért lenne előnyös, mert a többiekkel egyetértésben megemelné a vállalati adószintet és így mások nem tudnának „alávágni”. A befolyó pénzből Joe Biden elnök masszív infrastrukturális fejlesztést tervez hazájában.

A párizsi székhelyű OECD-nek elküldött washingtoni elképzelés vázlatát megszerezte a Financial Times. Az anyagból kiderült, hogy a világ legnagyobb cégei – így az amerikai technológiai óriások – globális profitját adóztatnák, függetlenül attól, hogy fizikailag jelen vannak-e egy adott országban.

Bidenék egy másik reménye az, hogy az alkuajánlattal leállíthatják azt a trendet, hogy egyes országok saját „digitális adóval” sújtják az amerikai technológiai cégeket. Cserébe korlátoznák a multik lehetőségeit az adómérséklésre például úgy, hogy az egyik országban megtermelt profitot olyan helyre mozgatják, ahol jóval alacsonyabb adót kell fizetni utána.

Otthon a Biden-kormányzat arra készül, hogy a következő 15 évben 2,5 billió dollár értékben növeli a vállalati adóbevételeket, hogy ebből finanszírozza meg több mint 2 billió dolláros infrastruktúra-fejlesztési, megújuló energia- és iparfejlesztési terveit.

Az Egyesült Államok azt szeretné elérni, hogy globálisan 21 százalékra emeljék a vállalati adót

– így Bidenék otthon abban a tudatban tolhatnák fel az adókulcsot, hogy nem kéne attól tartaniuk: mások alájuk vágnak.

A Fehér Ház ajánlata továbbá az több európai országnak, hogy ne saját hatáskörben vessenek ki masszív digitális adót az amerikai technológiai cégekre, hanem a vállalati adóalku részeként jussanak hasonló bevételhez a területükön jelenleg kevés adót fizető cégektől.

Az ötletet máris üdvözölte Mario Draghi olasz miniszterelnök, az Európai Központi Bank volt vezetője és a G20-as csoport elnöke. Olaszország egyike volt azoknak az államoknak, amelyek már kivetettek digitális adót az amerikai cégekre.

Közben Írország – ahol 12,5 százalék – a vállalati adó és amely a multik jelenlegi gyakorlatának egyik legnagyobb haszonélvezője, egyelőre nem válaszolt az amerikai ajánlatra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gigantikus karácsonyfával és számos újdonsággal vár idén az Advent Bazilika

Gigantikus karácsonyfával és számos újdonsággal vár idén az Advent Bazilika

Több újdonsággal várja a látogatókat az idei Advent Bazilika karácsonyi vásár a Szent István téren, ilyen a 12 méteres karácsonyfa, a körülötte található színpad és a Mikulás széke – mondta az InfoRádiónak az Advent Bazilika házigazdája. Kovács Lázár hozzátette: a színpadon több alkalommal koncertek, kulturális produkciók várják a közönséget, és idén is lesz fényfestés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Abszurd kéréssel fordult Oroszország az Egyesült Államokhoz, orosz kémet fogtak az ukrán különleges erőknél - Háborús híreink szombaton

Abszurd kéréssel fordult Oroszország az Egyesült Államokhoz, orosz kémet fogtak az ukrán különleges erőknél - Háborús híreink szombaton

Oroszország felhívást intézett Donald Trumphoz, maradjon a párizsi megállapodásban és teljesítse a klímacélokat. A Gazprom úgy döntött, hogy leállítja az OMV irányába irányuló gázszállításokat, Ausztria kancellárja nyugtat. Őrizetbe vettek a katonai kémelhárítás és az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) nyomozói egy újraaktivált orosz katonai hírszerzőt, aki az ukrán fegyveres erők különleges műveleti erőinek (SZSZO) soraiban szolgált. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legújabb információival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×