eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter (b) és Andrej Babis cseh miniszterelnök prágai találkozója 2020. augusztus 12-én. Pompeo négy országot érintő európai körútját kezdi Csehországban.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

A plzeňi sörgyárba vezetett az amerikai külügyminiszter első útja

Az amerikai külügyminiszter háromnapos csehországi látogatása során kiváló biztonsági partnerként jellemezte vendéglátóit. Andrej Babiš cseh miniszterelnökkel közösen botrányosnak minősítették a fehéroroszországi fejleményeket, és abban is egyetértettek, hogy Oroszország a nyugati szövetségi rendszer megbontására igyekszik.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter kedden érkezezett háromnapos hivatalos látogatásra Csehországba.

Első útja a plzeňi sörgyárba vezetett, ahol vendéglátójával, Tomáš Petříček cseh külügyminiszterrel gazdasági és biztonsági kérdésekről tárgyaltak. A két diplomáciai vezető megállapította, hogy a cseh-amerikai kapcsolatok jók, és mindketten ezekre az alapokra akarják építeni a kétoldalú együttműködés jövőjét. Pompeo hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok Szíriában és Afganisztánban is támaszkodhatott a csehek segítségére a katonai beavatkozások alkalmával.

Hivatalos látogatása másnapján Andrej Babiš cseh kormányfő kiemelte az amerikai külügyminiszter látogatását.

„Európa nemcsak Németországból és Franciaországból áll, hanem a V4-es országokból és más államokból is”

– jegyezte meg Babiš, aki vendégével egyetértett abban, hogy Oroszország a nyugati szövetségi rendszer megbontására igyekszik. „Moszkva nem fog sikerrel járni, a szabadság győzni fog” – mondta az amerikai tárcavezető az egykori cseh elnök, Václav Havel szavaival élve. Meggyőződése, hogy

Csehország mindig jól fog dönteni, ha az autoriter rendszer és a demokrácia között kell választania.

Majd hozzátette, hogy Kína célja szintén a nyugati demokráciák megsemmisítése. Arra az újságírói kérdésre, hogy bízik-e az Oroszországgal és Kínával való kapcsolatok javulásában, azt válaszolta, reméli, ugyanúgy, ahogy más államokkal is együttműködnek.

Andrej Babiš úgy reagált, hogy Csehország mind Kína, mind Oroszország esetében

óvatosan viselkedik,

de nem szeretné megszakítani a kereskedelmi kapcsolatait egyikükkel sem.

„Nem viselkedünk másképp sem Kínával, sem Oroszországgal szemben, mint az Európai Unió bármely más tagállama“ – fogalmazott Babiš.

Az amerikai külügyminiszter nem tartja szabadnak és igazságosnak a fehéroroszországi választásokat, és leszögezte, hogy Washington aggódik a civil tüntetők miatt. Közölte, hogy az Egyesült Államok már felszólította a fehérorosz hatóságokat, hogy ne alkalmazzanak erőszakot a civil tüntetők ellen, s ez az álláspontja változatlan. Andrej Babiš sokkolónak nevezte a fehéroroszországi fejleményeket, szerinte a tüntetők elleni erőszak alkalmazása elfogadhatatlan.

Mike Pompeo csehországi látogatása csak az első állomása volt többnaposra tervezett európai körútjának. A külügyminiszter Prágából Szlovéniába utazik, majd Ausztriát és Lengyelországot is felkeresi.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×