eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Igor Matovic, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek nevű párt elnöke, mielőtt voksol egy nagyszombati szavazóhelyiségben 2020. február 29-én, a szlovák parlamenti választások napján.
Nyitókép: MTI/EPA/Jakub Gavlak

Összeállították Igor Matovič "bűnlajstromát"

"Alkalmatlan", "tolvaj", "bohóc"; hét napon belül össze kell ülnie a parlamentnek a bizalmatlansági indítvány ügyében.

Az ellenzék Igor Matovič szlovák kormányfő leváltását kezdeményezi. A Smer és a belőle kivált Hlas parlamenti képviselői már össze is gyűjtötték a rendkívüli parlamenti ülés összehívásához szükséges aláírásokat. Eredetileg a kormányfő plagizált diplomamunkája volt az ok, most azonban már a brüsszeli szereplését is kifogásolják.

Igor Matovič szlovák kormányfőnek így bizalmatlansági indítvánnyal kell szembenéznie a parlamentben. Juraj Blanár, a Smer alelnöke, és Richard Raši, a Peter Pellegrini exkormányfő által létrehozott Hlas párt képviselője együtt jelentette be, hogy a miniszterelnök leváltására irányuló javaslatukat leadták a parlament iktatójában.

A házelnöknek hét napon belül össze kell hívnia a parlamentet, hogy tárgyaljanak a bizalmatlansági indítványról. A kezdeményezők szerint több ok is van a kormányfő menesztésére. Blanár szerint ezek közé tartozik Matovič felkészületlensége az alkotmányos feladatok ellátására, a kormányprogramtól való eltérés és a koronavírus-válság felszámolására irányuló igyekezetének elhibázottsága.

Hozzátették azt is, hogy szerintük Matovič felkészületlenül ment a múlt pénteken Brüsszelbe, ahol inkompetens módon nyilvánult meg, aminek következtében Szlovákia eurómilliókat veszített.

Robert Fico, a Smer elnöke epésen megjegyezte, hogy mint volt kormányfőtől többen is megkérdezték:

"Miféle bohócot küldtetek ide, aki nyelveket sem tud, elbújik a sarokban,

semmit nem intéz el, semmivel nem törődik?"

Az exkormányfő szerint azzal, hogy Igor Matovič a vissza nem térítendő támogatások 390 milliárd euróra való csökkentését javasolta, ártott Szlovákiának. Eredetileg ugyanis magasabb összegről, 500 milliárd euróról állapodtak meg erre a célra.

"Szlovákia azon kevés uniós országok közé tartozik, akik kevesebbet kapnak, mint az eredeti javaslatban szerepelt. Ez Igor Matovič munkájának az eredménye" – mondta Robert Fico, aki úgy látja, az uniós csúcs győztesei Magyarország és Lengyelország mellett az úgynevezett takarékos négyek, Dánia, Ausztria, Svédország és Hollandia, Szlovákia pedig a kevés vesztes országok egyike.

Az ellenzéki képviselők még azzal toldották meg a bizalmatlansági indítványt, hogy

Matovič saját magát is tolvajnak nevezte,

amikor múlt pénteken kipattant a plágiumügy. Azóta viszont kerüli az ezzel kapcsolatos kérdésekre a válaszadást, noha Brüsszelbe utazása előtt azt ígérte, magyarázatot ad cselekedetére. Ugyanakkor azt is kijelentette, hogy bár elismeri a hibáját, azért nem mond le, legfeljebb akkor, ha már teljesítette kormányfőként tett ígéreteit. Annak ellenére azonban, hogy az ellenzék nekiment Matovičnak, a leváltásához nincs meg az ereje. Mivel a kormánypártok nem ragaszkodnak a távozásához, ezért a plénumban nem menne át a javaslat. Ha mégis, akkor az a kormány bukását eredményezné.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

A Dunában vannak emberi eredetű szennyeződések, főként növényvédőszer- és gyógyszermaradványokat, valamint ipari korróziógátló anyagokat azonosítottak a szakemberek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vezető vízhigiénés szakértője a folyó és a budapesti ivóvíz minőségét vizsgáló átfogó kutatásokról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×