eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
A londoni kormányfői rezidencia, a Downing Street 10 által közreadott képen Boris Johnson brit miniszterelnök a koronavírus-helyzettel kapcsolatban tart sajtótájékoztatót a Downing Street 10-ben 2020. június 3-án.
Nyitókép: Andrew Parsons

Johnson karantént lazít a fenyegető "Munkapokalipszis" miatt

Karantén-könnyítésre kényszerül Boris Johnson. A brit kormányfő azért enged, mert felvázolták neki, hogy a nyár folyamán 3 és félmillió munkahely szűnhet meg, ha nem lép. Ennek nyomán a héten közlik, hogy a vendéglátóhelyek szabadtéri részeit megnyithatják és esküvőt is lehet rendezni a szabad ég alatt.

„Krisztusom!” – a Sunday Times című lap szerint így kiáltott fel Boris Johnson brit miniszterelnök, amikor elé tárták a számokat: ha nem „nyitják meg” a vendéglátóipart, akkor három és félmillió munkahely tűnhet el.

Ennek nyomán a Johnson-kormány jelentősen irányt módosít a Covid-19 járvány kezelésében – írta kormányforrások utalva a vasárnapi lap.

A héten várható új intézkedések között van, hogy

  • lazítják a szabályozást és megnyithatnak a pubok, kávézók és éttermek szabadtéri helyiségei,
  • törlik a temetések és esküvők tilalmát, július elejétől immár 10 ember részt vehet a szertartásokon,
  • tervezik a szabadtéri esküvők engedélyezését is,
  • emellett július elején nyithatnak a fodrászok,
  • lehet majd „egyénileg imádkozni” templomokban,
  • „utazási korridorokat” próbálnak létrehozni a népszerű külföldi nyaralóhelyekre.

A Sunday Times állásvesztő „vérfürdőnek” írta le az elhúzódó karantén támasztotta veszélyt. Egyik forrása pedig kreatív módon megváltoztatta a klasszikus film címét és „Munkapokalipszis most”-nak nevezte, mit jelenthet, ha a vendéglátó és szolgáltató ágazat cégei nem tudják hamarosan felvenni a munkát.

Hónapok múlva derülhet ki a gazdasági kár

Még néhány hónapig tart az a kormányprogram, amelyben a kabinet magára vállalta a kényszerszabadságra küldött dolgozók havi fizetésének 80%-t, de kezd elfogyni a pénzt. Félő, hogy a program leállása után tömegek veszítik el a munkájukat, ami súlyos csapást jelent majd a brit gazdaságra.

Johnson hat minisztert bízott meg azzal, hogy júliusra dolgozzák ki a gazdaság fokozatos újraindítását.

Tudományos tanácsadók viszont arra figyelmeztetnek: rizikós a lazítás, mert a sokat emlegetett „R-szám”, a fertőzési ráta a veszélyes 1-es érték körül jár. Ha a mutató meghaladja az 1-t, akkor gyorsan terjedni kezd a vírus.

Csökkentik a biztonságos távolságot

Alok Sharma brit gazdasági miniszter a héten holland és dán kollégájával tárgyal arról, hogyan csökkentették országaikban a sokáig emlegetett két méterről egy méterre a biztonságos távolságot.

Ebben támogatja a vendéglátó ágazat.

„Ha két méter a távolság, akkor a normál forgalom 30%-t produkáljuk, ha 1 méter, akkor a 70%-t – tehát a siker és a kudarc közötti különbségről beszélünk”

– mondta Kate Nicholls, a Brit Vendéglátóipari Szövetség vezérigazgatója.

Közben a British Airways légitársaság, amely kénytelen a földön tartani gépparkját, beperelte a brit kormányt az országba belépőkre kiszabott két hetes karantén miatt. A cég szerint jogellenes az intézkedés, a kormány „nem adott jó magyarázatot a szigorú lépésre”.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
A hét végére sikerült javítani az amerikai tőzsdéknek

A hét végére sikerült javítani az amerikai tőzsdéknek

Továbbra is nyomás alatt vannak a világ tőkepiacai, a befektetők elsősorban az Irán és Izrael közötti konfliktusra figyelnek. Csütörtökön eséssel fejezték be a kereskedést az európai és az amerikai tőzsdék, ma ehhez képest már emelkedés látszott Európában, és az amerikai tőzsdék is feljebb kerültek. Az EU kínai elektromos autók büntetővámjával kapcsolatos döntésére emelkedett az európai autók részvényárfolyama, a hangulatot a délután megjelent, vártnál jobb amerikai munkaerőpiaci adat is javította.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×