eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Robert Fico szlovák miniszterelnök (j) és Robert Kalinák szlovák belügyminiszter (j2) megtekinti a mobil műszaki akadályrendszer felállítását, amelyet a szlovák idegenrendészeti szervek az illegális bevándorlás várható fokozódásával összefüggésben gyakoroltak az osztrák határnál, Pozsonyban 2016. február 24-én. A nagy gyorsasággal kiépíthető Raid nevű konténeres mobil akadályrendszert az illegális migráció határokon való megfékezésére akarják használni.
Nyitókép: MTI/Starovic Tibor

Tényleg nem ússza meg a büntetőeljárást Robert Fico

A Nemzeti Bűnüldöző Ügynökségnek szavazott bizalmat a pozsonyi parlament védelmi bizottsága Robert Fico korábbi miniszterelnök, a Smer kormánypárt vezetőjének ügyében indított büntetőeljárásban. A Smer képviselői kiálltak a vezetőjük mellett, aki ellen extrémizmus ügyében indult eljárás.

Robert Fico ellen azért indult eljárás, mert egy Facebook-videóban azt mondta, hogy a Mi Szlovákiánk Néppárt képviselője,

Milan Mazurek romákra tett rasszista kijelentéseivel csak kimondta, amit az egész ország gondol.

A szélsőjobbos eszméket valló Mazureket a bíróság faji, nemzetiségi, etnikai hovatartozás, illetve meggyőződés miatti gyalázkodás és gyűlöletkeltés ügyében találta bűnösnek egy 2016-os rádióinterjúban tett kijelentése miatt, s ezért távoznia kellett a parlamentből. Az ügyész szerint a képviselő szavai kimerítették a rasszizmus és a romák elleni uszítás fogalmát. Robert Fico ellen pedig azért indított eljárást a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség, mert a nyilvánosság előtt védelmébe vette a mandátumvesztés mellett pénzbüntetéssel sújtott honatyát.

A volt szlovák kormányfő párttársai a múlt héten kijelentették, egyetértenek azzal, amit Fico mondott, a pártelnök extrémizmussal való meggyanúsítása pedig csak mediális színjáték. A parlament védelmi bizottságának összehívását is a Smer frakciótagjai indítványozták. Úgy vélik, a Robert Fico ellen indított büntetőeljárás a pártelnök személye és a Smer párt ellen indított, összehangolt támadás része.

A védelmi bizottság kedden meghallgatta Milan Lučanský országos rendőrfőkapitányt, aki hangsúlyozta, hogy a rendőrség csak a munkáját végzi.

„Amíg én vezetem a rendőrséget, nem engedem, hogy törvénytelenül járjanak el” – fogalmazott Lučanský. A bizottság tagjai pedig kinyilvánították, hogy a rendőrség élvezi a bizalmukat a Fico ellen indított eljárással összefüggésben. Anton Hrnko bizottsági elnök elmondta, bizalmat szavaztak a rendőrségnek, vagyis jóváhagyták az ügyben tett lépéseiket.

A Smer bizottsági tagjai viszont azt mondják, a rendőrségi eljárással meg kellett volna várni a február végi parlamenti választásokat, és hogy

egy háromszoros miniszterelnökkel „ilyet nem lehet csinálni”.

A legnagyobb szlovák kormánypárt képviselői sajtótájékoztatójukon kiemelték, hogy egyetértenek pártelnökük kijelentéseivel. A Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség most ezt is vizsgálja, egyelőre azonban nem tudni, hogy a képviselőket is meggyanúsítják-e az elnök ellen megfogalmazott vádakkal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×