eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök, miután aláírták az új német-francia együttműködési és integrációs szerződést a németországi Aachenben 2019. január 22-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Friedemann Vogel

Figyelmeztetést adott ki az IMF, de Európában nem nagyon hallják

Európa készítsen válságtervet az esetleges gazdasági visszaesés kivédésére – erre figyelmeztette az euroövezet országait a Nemzetközi Valutaalap. A kontinens legnagyobb gazdasága, Németország közölte: kész fellépni, de egyelőre nem látja szükségét.

Hiába figyelmeztetnek a közgazdászok és fest immár sötét képet a Valutaalap is, Berlinben úgy gondolják, hogy masszív költekezés nélkül is átvészelhetik a jelenlegi nehézségeket. Az IMF szerint azonban Európának válságtervre van szüksége, mert a monetáris politika eszközeit már szinte teljesen kimerítették.

„Mivel egyre nagyobb a visszaesés veszélye, vésztervekkel kell készenlétben állni”

– írta a Valutaalap most kiadott, Európára vonatkozó regionális előrejelzésében. A pénzügyi intézmény szerint a tagállamok „összehangolt pénzügyi válaszára lehet szükség”, miközben veszélyt jelent a kereskedelmi protekcionizmus, a kaotikus brexit lehetősége és a geopolitika.

A képet árnyalja, hogy friss adatok szerint az eurózóna gazdasága ellenállóbb, mint gondolták. Ebbe részben besegít a francia gazdaság dinamikus bővülése. Úgy tűnik, Emmanuel Macron elnök népszerűtlen reformjai – gazdasági értelemben – kezdik meghozni gyümölcseiket. Az egyik ilyen, hogy

növekedés szempontjából Európa második gazdasága megelőzte az elsőt.

A francia munkahelyteremtés üteme olyan dinamikus, hogy a nemzeti bank vezető közgazdásza, Olivier Garnier „figyelemre méltónak” nevezte. „A munkaerőpiac kulcsfontosságú a gazdaság összes rétege számára” – erősítette meg Florian Hense, a Berenberg európai ügyekkel foglalkozó közgazdásza.

A térség gazdasági motorja és első számú exportgazdasága, amelytől sok közép-európai állam is függ, Németország, amely az elmúlt negyedévben papíron már recesszióban volt és mindezt a munkaerőpiac visszaesése kísérte.

Macron és a francia gazdaság sikere azt jelenti, hogy a francia elnöknek megnőtt a politikai tőkéje és nagyobb elszántsággal próbálhatja megvalósítani elképzeléseit. Ezek közé tartozik a hangsúlyosabb iparpolitika és olyan nagy európai cégek létrehozása, amelyek az amerikai és kínai vállalatok riválisai lehetnek. Mint az Al-Jazeera megjegyezte, Párizsban már akkor az önbizalom, hogy néha ki-ki oktatják a németeket a saját pénzügypolitikájuk kérdéseiben.

Elemzők azonban figyelmeztetnek, hogy az optimista franciáknak még van hová fejlődniük a németekkel szemben. A francia közalkalmazotti szektor például az állami kiadások 56 százalékát viszi, míg Németországban ez 45 százalék. Bár esik a munkanélküliség, de a ráta még mindig a duplája a német aránynak.

Visszatérve az IMF figyelmeztetésére, Olaf Scholz német pénzügyminiszter azzal válaszolt, hogy szerinte nincs szükség gazdaságélénkítő csomagra a megtorpant növekedés meglódítására.

„Megvan a képességünk, hogy fellépjünk, ha tényleg válság van, de ma nem látunk és nem is várunk válságot”

– mondta egy rendezvényen.

Az IMF szerint viszont gyülekeznek a sötét felhők. Ezek egyike a még mindig lehetséges kaotikus brexit, ami évi fél százalékkal vetné vissza az európai gazdaság növekedését. A kereskedelmi és ipari szektorok gyengélkedése pedig gyorsabban terjedhet át a szolgáltatási szférára, mint sokan gondolják. Emellett sok országban túlárazott az ingatlanpiac – figyelmeztet az IMF.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×