eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Nyitókép: Pixabay

Szivárogtatás: a brexitőrület nem elég a briteknek

A brit média tudni véli, ki szivárogtatta ki a washingtoni brit nagykövet bizalmas jelentéseit. Az eset diplomáciai botrányt kavart, mert a követ szerint Donald Trump kormányzata „alkalmatlan” és Trump elődjét, Barack Obamát akarta idegesíteni, amikor felmondta az iráni atomalkut.

Először csak a külügy, majd a rendőrség, és most már az egyik brit kémelhárító hatóság is bekapcsolódhat a rejtélyes szivárogtató utáni hajszába. Az illető bűne az, hogy eljuttatta a médiához Kim Darroch volt washingtoni brit nagykövet diplomáciai sürgönyeit.

Ez a fajta kommunikáció a diplomáciai munka része, de a szokás az, hogy titkos, mert így a követségek őszinte elemzést tudnak adni fogadó országaikról a hazai politikai vezetésnek.

Kim Darroch hazaküldött véleménye pedig az volt, hogy a Trump-kormányzat „kaotikus és alkalmatlan”, sőt a hétvégén az is napvilágra került: szerinte az elnök Amerika nevében csak azért mondta fel az iráni urándúsítást korlátozó nemzetközi egyezményt, hogy ezzel személyesen odaszúrjon az alkut külpolitikai örökségének tartó Barack Obamának.

„Az amerikai kormányzat diplomáciai vandalizmust hajt végre, vélhetően ideológiai és személyes okok miatt. Az alku Obama alkuja volt”

– írta.

A múlt héten Mohamed el Baradei, az ENSZ atomellenőreinek volt vezetője, - aki maga is panaszkodott az irániak korábbi csaló magatartására - dícsérte az egyezményt és azt mondta: ezzel megakadályozták, hogy Teherán atomfegyverhez jusson. A mostani washingtoni magatartás kapcsán pedig azt mondta:

„az elefánt beszabadult a porcelánboltba”.

Az Irán ellen bevezetett újabb amerikai kereskedelmi szankciók, amelyek Teheránnal kereskedő európai cégeket is sújthatnak, hajózási incidensek sorához köthetők a Perzsa-öbölben és fokozták a geopolitikai feszültséget.

Trump nem vette jó néven a brit követ kiszivárgott szavait és hevesen támadta a Twitteren, amelynek nyomán az a múlt héten lemondott. Közben Nagy-Britanniában a londoni rendőrség terrorelhárítási osztálya nyomoz a szivárogató után. A Sunday Times című lap meg nem nevezett kormányilletékesekre hivatkozva azt írta, hogy

már azonosították a személyt és kizárták, hogy egy másik állam lopta volna el a diplomáciai táviratokat.

„Most állítják össze a vádpontokat, amellyel jó esélyük lesz egy bírósági perben. Egy olyan személyről van szó, aki archív anyagokhoz fért hozzá. Az illető egy sor anyagot szerzett meg” – írta a lap. Mellette a Mail on Sunday is azt írta, hogy a GCHQ brit hírszerzési lehallgatószolgálat bekapcsolódik a nyomozásba.

Az ügy politikai sárdobálást váltott ki a brit miniszterelnökjelöltek között:

Boris Johnson, a fő esélyes például éles bírálatokat kapott a külügyi állományból, amiért nem állt ki a diplomata mellett.

A londoni rendőrség magasrangú vezetőjét ugyanakkor ő és más politikusok támadhatták a szólásszabadság védelmében, mert a tiszt megfenyegette a szivárogtatott anyagokat publikáló médiumokat és újságírókat.

Érdekes módon a brexitpárti politikusok és lapok kevésbé éreznek együtt a távozott nagykövettel, mint mások. Daniel Kawczynski euroszkeptikus parlamenti képviselő például azt mondta:

„megérdemelte a sorsát, mert rossz tanácsot adott”.

Most megfelelő követet kell kinevezni, aki segít tető alá hozni egy brit-amerikai kereskedelmi egyezményt.

A The Sun című bulvárlap pedig azt írta: a követ kiállt a Trump-elnökkel kapcsolatos és meg nem erősített szexvádakat tartalmazó dosszié szerzője mellett. Ezt egy volt brit hírszerző állította össze és az anyag azt sugallta, hogy Trumpot az orosz állam zsarolni tudta, mert kompromittáló felvételeket szerzett meg róla egy moszkvai látogatás idején. A Trump-kormányzat azt állította, hogy a dosszié máig meg nem erősített állítása nyomán indult vizsgálat az Egyesült Államokban az elnök és környezete ellen, a Moszkvával való feltételezett, de nem bizonyított összejátszás miatt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az orosz csapatok jelentős területi nyereségeket értek el az elmúlt időszakban Ukrajnában, ami aggodalomra ad okot az ukrán vezetés körében. A Bloomberg elemzése szerint Oroszország az elmúlt héten több területet foglalt el, mint 2024 bármely korábbi időszakában, miközben az ukrán erők egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a frontvonalakon - számolt be róla a Kijiv Independent. Az orosz légierőhöz szorosan kapcsolódó, nyugalmazott pilóta által szerkesztett „Fighterbomber” Telegram-csatorna jelentette, hogy Moszkva ismételten elveszített egy Szu-34-es vadászbombázót. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború lefrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×