Szlovákia történetének negyedik EP-választásán az uniós tagállamok átlagához képest alacsony, 22,74 százalékos volt a részvételi arány, ugyanakkor jelentősen meghaladta az öt évvel ezelőtti összeurópai negatív rekordot, amikor a választóknak csupán 13 százaléka járult az urnákhoz.
Az európai parlamenti választásokat a pozsonyi parlamenten kívüli liberális szövetség, a Progresszív Szlovákia és az Együtt alkotta koalíció nyerte. A hivatalos végeredmény szerint ez a szövetség a szavazatok 20,1 százalékát szerezte meg. A második helyen a vezető kormánypárt, a Smer végzett 15,72 százalékkal, míg a harmadik a szélsőjobboldali Mi Szlovákiánk Néppárt lett 12,7 százalékkal. A Kereszténydemokrata Mozgalom 9,69, a Szabadság és Szolidaritás 9,62, az OĽaNO 5,25 százalékot szerzett. Ez a hat párt küldhet képviselőket az Európai Parlamentbe, közöttük oszlik meg a 14 mandátum.
Nem lesz azonban szlovákiai magyar az európai testületben.
A Magyar Közösség Pártja 4,96 százalékos eredményével, 396 szavazat híján nem szerzett mandátumot. A Híd pedig csak 2,59 százalékot kapott. Az MKP a 15 magyarok lakta járásból 9-ben a legtöbb szavazatot szerezte, de ahol nem, ott is megelőzte a Hidat. A legszorosabb eredmény a Losonci járásban született, ahol alig több mint 100 szavazattal került előrébb az MKP, a legnagyobb különbség pedig a Komáromi és Lévai járásokban, ahol majdnem négyszer annyian szavaztak az MKP-ra, mint a Hídra.
Bugár Béla, a Híd elnöke mindenkinek megköszönte, hogy elment szavazni, és gratulált azoknak, akik sikerrel jártak. Úgy fogalmazott, bonyolult időszak elé néznek. "Sajnálom, hogy a szlovákiai magyaroknak nem lesz képviseletük, és hogy Nagy József, a Híd EP-képviselője nem folytathatja az elkezdett munkát a kisebbségi jogok terén. Azért sajnálatos mindez, mert ezt senki sem teszi majd meg helyettünk" - tette hozzá Bugár Béla.
"Közel tízezer szavazattal többet kapott az MKP-listája, mint öt éve. Köszönjük mindenkinek, aki bizalmat szavazott nekünk" - írta Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártja elnöke.
„A negatív magyar közhangulat ellenére nagyobb bizalmat kaptunk, ám a megugrott országos részvételi arány miatt ez kevés volt"
– folytatta. "A szombati eredmény megmutatta, hogy a felvidéki magyarság megosztottsága olyan luxus, amelyet nem engedhetünk meg magunknak" - fűzte hozzá Menyhárt József.