eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
A Himnusz eredeti kottája a gyulai városháza dísztermében a magyar kultúra napja alkalmából rendezett ünnepségen 2017. január 20-án.
Nyitókép: A Himnusz eredeti kottája a gyulai városháza dísztermében a magyar kultúra napja alkalmából rendezett ünnepségen 2017. január 20-án. MTI Fotó: Rosta Tibor

Körvonalazódik a koalíciós egyezség a himnusztörvényről

A szlovák kormánypártok megállapodtak, milyen módon oldják meg a himnusztörvényként elhíresült jogszabály körül kialakult problémát. „A Hídnak úgy kell módosítania az állami jelképekről szóló törvényt, hogy senki ne vonja kétségbe annak szövegét” – jelentette ki Andrej Danko,  a Híddal közösen kormányzó Szlovák Nemzeti Párt elnöke.

A koalíciós tanács ülését követően Andrej Danko, a szlovák parlament elnöke közölte: megegyeztek, hogy megvárják Andrej Kiska államfő javaslatát, aki a múlt héten újratárgyalásra visszaküldte a parlamentbe a himnusztörvényként elhíresült jogszabályt. A házelnök arról tájékoztatott, hogy a Híd, illetve a párt igazságügy-minisztere is készít egy javaslatot, amely világosan rendezi majd a himnuszok állami ünnepeken való lejátszására vonatkozó részt, de a törvény egyéb rendelkezéseit nem fogja érinteni. Danko szerint hamis az az állítás, hogy a szóban forgó jogszabály tiltaná a himnuszok lejátszását.

A házelnök szavait Sólymos László, a Híd alelnöke is megerősítette, aki a betegség után lábadozó Bugár Béla pártelnököt helyettesítette a koalíciós tanács ülésén. Sólymos elmondta, kidolgoznak egy olyan törvénymódosító javaslatot, amely úgy változtatja meg a jogszabályt, hogy az egyértelműen ne fogalmazzon meg általános tiltást a külföldi, így a magyar himnusz éneklésére sem. Erre akkor lehet szükség, ha a parlament megtöri az államfő vétóját, és a törvény a jelenlegi formájában lépne életbe. Sólymos hozzátette,

a módosító javaslatot már a parlament következő ülésén májusban, gyorsított eljárásban szeretnék tárgyalni.

Azt a Híd alelnöke is elismerte, hogy párttársai hibát követtek el, amikor megszavazták a jogszabályt. „Nem vettük észre, hogy ez a törvény nem egyértelmű és, hogy emiatt a későbbiekben probléma alakulhat ki. Tévedés történt, ezt be kell ismerni, ki kell mondani: elcsúsztunk” – fogalmazott Sólymos László.

A szlovák állami jelképekről szóló törvényjavaslatot a nemzetiek terjesztették a parlament elé, mintegy reakcióként a jégkorong-válogatott mezén megjelenő logóra, amelyen a szlovák címerben található kettős keresztet hokibotokkal ábrázolták. A jogszabállyal a párt az állami jelképek fokozottabb védelmét akarta elérni, de módosítja az állami himnusz kérdéskörét is. A törvény bírálói szerint a jogi norma megtiltja más állam himnuszának éneklését vagy lejátszását, amennyiben az adott rendezvényen nincsen jelen a külföldi ország hivatalos küldöttsége.

Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×