eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Szurkoló a dunaszerdahelyi felújított Mol Arénában az FC DAC - SK Slovan Bratislava mérkőzésen 2017. november 3-án. Háromezer férőhellyel bővült a dunaszerdahelyi FC DAC 1904 futballklub otthona, így már közel tízezer szurkoló láthatja a csapatot a Mol Arénában.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Újabb fordulat a szlovákiai himnusztörvény ügyében

A szlovák parlament jóváhagyta a himnusztörvény Híd által előterjesztett módosítását, mellyel megszüntették a magyar himnusz éneklésének büntethetőségét. Mivel a testület a múlt héten elutasította az államfő vétóját, a jogszabály ma az eredeti formában lépett életbe, de ugyanezen a napon azt is megszavazták a képviselők, hogy ez az egész bizonytalan helyzet lezáruljon.

A Híd által előterjesztett javaslatra a jelenlevő 133 képviselő közül 107-en szavaztak, 11-en ellene voltak, 12-en tartózkodtak és hárman nem szavaztak. A pozsonyi törvényhozás kedden elhalasztotta a szavazást a himnusztörvény módosítására benyújtott hidas javaslatról, és amíg az újonnan megszavazott jogszabály hatályba nem lép, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) által előterjesztett előző változat van érvényben, amely egyes vélemények szerint tiltja, mások szerint nem tiltja idegen országok himnuszának lejátszását vagy éneklését Szlovákiában.

A magyar közösség körében nagy indulatokat kiváltó rendelkezés hatására a Híd képviselői – miután korábban ők is megszavazták a nemzetiek javaslatát –, most olyan módosító javaslattal álltak elő, amely megoldást jelenthet a tiltás, illetve a büntetéssel való fenyegetés kiküszöbölésére.

Az állami jelképekről szóló törvény a módosítás után is kimondaná, hogy a szlovák állami himnusz lejátszására vagy eléneklésére állami ünnepeken, emléknapokon, évfordulókon és más, országos vagy helyi jelentőségű események alkalmával kerül sor. Illetve azt is, hogy más állam himnuszát akkor játsszák le, ha jelen van az adott állam hivatalos küldöttsége. A Híd módosítása értelmében azonban

ez a rendelkezés nem érintené a természetes vagy jogi személyek azon jogát, mely lehetővé teszi, hogy lejátszhassák vagy elénekelhessék egy másik állam himnuszát.

A gyorsított eljárásban jóváhagyott törvénymódosítást még a köztársasági elnöknek is alá kell írnia, és erre 15 napja van. A módosított törvény ezután lép hatályba.

A történet egyébként március 27-én kezdődött, amikor a parlament megszavazta az állami jelképekről szóló törvény SNS-es módosítását, amelynek kiváltója eredetileg a szlovák hokiszövetség által a világbajnokságra terveztetett logó volt, amely a címer szabad újragondolásaként fogható fel, mivel a három halmot három hokibot helyettesítette. Ezt a nemzetiek a címer meggyalázásának tekintették, és a koalícióval elfogadtatták a szigorítást, melyre a Híd-frakció hat magyar tagja is igennel voksolt.

A nyilvánosság csak némi késéssel figyelt fel arra, hogy a címerhasználat szabályozása mellett a himnuszéneklést is érinti a dolog. A képviselők hiába kértek bocsánatot, helyezték kilátásba még a lemondásukat is, Bugár Béla pártelnök pedig a kormánykoalícióból való kilépést is meglebegtette, ha nem sikerülne a magyar himnusz éneklését is betiltó törvényt módosítania. A közvélemény egy része petícióban és tüntetésen is tiltakozott.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×