eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök, Angela Merkel német kancellár, valamint Peter Pellegrini szlovák, Andrej Babis cseh és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök (b-j) a visegrádi országok és Németország csúcstalálkozóján tartott sajtótájékoztatón Pozsonyban 2019. február 7-én.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Megmérték a csehek körében Orbán Viktor népszerűségét

A magyar miniszterelnök dobogós helyen végzett a felmérésben, amely arra volt kíváncsi, hogy a nemzetközi politikai színtér szereplői közül kiben bíznak meg leginkább a csehek.

A tavaly decemberben elvégzett közvélemény-kutatásban több mint húsz, az európai, illetve a nemzetközi politikában meghatározó szerepet betöltő személyiségről kérdezték az állampolgárokat. A CVVM intézet elsősorban azt vizsgálta, hogy kiben bíznak leginkább a csehek. Az eredmények hazai győzelmet hoztak,

a legnagyobb bizalmat ugyanis saját államfőjük, Miloš Zeman iránt táplálják Csehország lakosai.

A képzeletbeli dobogó második fokára Zeman szlovák kollégája, Andrej Kiska köztársasági elnök állhatna fel, Orbán Viktor magyar kormányfő pedig a harmadik helyen zárt.

Zemanban a megkérdezettek 50 százaléka, Kiskában 44 százalék, míg Orbán Viktorban 34 százalék bízik meg.

Mindez a miniszterelnök bizalmi indexének erősödését jelenti a csehek körében, mert 2018 áprilisában, a legutóbbi hasonló szavazáson még a negyedik helyen zárt Orbán Viktor. Az első két helyen nem történt változás, de a harmadik akkor még Emmanuel Macron volt. A francia elnök most ötödik lett, még Theresa May brit miniszterelnök is megelőzte őt.

A hatodik helyre Peter Pellegrini szlovák kormányfőt rangsorolták a csehek, akit tavaly még szinte nem is ismertek, mert Pellegrini neve csupán azt követően került a köztudatba, hogy Robert Ficónak távoznia kellett az újságírógyilkosság kiváltotta népharag miatt.

A nemzetközi politikát erősen befolyásoló személyiségek közül Angela Merkel német kancellár a hetedik, Donald Trump amerikai elnök a kilencedik, Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig a tizenegyedik.

A 23 politikusból álló bizalmi listát Recep Tayyip Erdogan török államfő és Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője zárja.

Egy másik, szintén hétfőn ismertetett közvélemény-kutatás szerint Andrej Babiš miniszterelnök pártjának nem ártottak a tavaly év végi kormányellenes tüntetések. Továbbra is az ANO mozgalom a legnépszerűbb politikai tömörülés a csehek körében. Ha idén januárban tartották volna a parlamenti választásokat, az ANO megszerezte volna a szavazatok 32 százalékát, három százalékkal többet, mint 2017 októberében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×