eur:
409.4
usd:
375.88
bux:
74495.66
2024. november 5. kedd Imre
Brüsszel, 2018. július 11.Donald Trump amerikai elnök (b) és Recep Tayyip Erdogan török elnök a NATO kétnapos brüsszeli csúcsértekezletének első napján, 2018. július 11-én. (MTI/EPA/Ian Langsdon)
Nyitókép: MTI/EPA/Ian Langsdon

Trump kiadná Gülent, de kér valamit cserébe

Lehet, hogy az ellenzéki Fethullah Gülen kiadása lesz az ára annak, hogy Törökország mérsékelje a Washington szövetségesére, Szaúd-Arábiára gyakorolt nyomást. Jelentések szerint az amerikai kormányzat azon dolgozik, hogy hazaküldje a befolyásos török ellenzékit, akit otthon a 2016-os puccskísérlet kirobbantásával vádolnak.

Miközben az amerikai szenátus elítélte a szaúdi koronaherceget a rendszerkritikus újságíró, Dzsamal Hasogdzsi brutális meggyilkolása miatt, az esetet kihasználva Törökország is folyamatosan ráirányítja a nemzetközi figyelmet riválisára az arab világban.

Ezt akarhatja mérsékelni a Trump-kormányzat azzal, hogy mérlegeli: kiadják-e a törököknek a tengerentúl élő Fethullah Gülen muszlim hitszónokot, aki Recep Tayyip Erdogan török elnök szerint aránytalanul nagy befolyást épített ki az oktatási rendszerben, az államgépezetben és vádjai szerint még a 2016-os, sikertelenül zárult puccskísérlet mögött is állt.

A lehetőségről Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter szólt, aki azt mondta: Trump az argentínai G20-as csúcson közölte Erdogannal, hogy Gülen és mások kiadásán dolgoznak.

Azt is megemlítette, hogy

az FBI nyomozást folytat a török ellenzéki adóelkerüléséről.

Gülen közel 20 éve él önkéntes amerikai száműzetésben, a török hatóságok pedig évek óta próbálják elérni, hogy kiadják nekik és így bíróság elé állíthassák.

Kommentátorok arra utalnak, hogy Trump ezt mérlegelheti, cserébe azért, hogy

a törökök abbahagyják Szaúd-Arábia és az Amerikával szövetséges királyság de facto vezetője, Mohamed bin Szalmán koronaherceg folyamatos bírálatát.

Erdogan legutóbb pénteken mondta azt, hogy a koronaherceg legközelebbi bizalmasai állnak a Hasogdzsi-gyilkosság mögött. „Ezt tudtuk meg a gyilkosság idején készült hangfelvételekből. Számomra világos, hogy kik az elkövetők” – mondta a török elnök.

Előzőleg az amerikai szenátus – egy CIA-jelentésre támaszkodva - olyan határozatot fogadott el, amely szerint maga bin Szalmán a felelős az ellenzéki kommentátor meggyilkolásáért.

A szaúdi hatóságok hosszú tagadás után annyit ismertek el, hogy a brutális eset valóban megtörtént október 2-án, a királyság isztambuli konzulátusán, de az elkövetők a saját szakállukra dolgozó szaúdiak, és nem a koronaherceg emberei voltak.

Trump amerikai elnök közben vonakodott megbélyegezni szövetségesét, külügyminisztere, Mike Pompeo pedig azt mondta: pontatlanul idézték a CIA-jelentését.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×