Szlovákiában jelenleg olyan méreteket ölt a munkaerőhiány, hogy mindenképp szükséges lerövidíteni a külföldiek alkalmazásával kapcsolatos eljárásokat. Július végén mintegy 60 ezer külföldi állampolgár dolgozott, ebből csaknem 32 ezren az Európai Unióból.
„Az ez év májusában foganatosított intézkedések ellenére a munkaadók számos törvényhozói gonddal küzdenek” – tájékoztatott a kormányfő. Egyszerűsíteni kell a külföldi munkaerő adminisztrációját Szlovákiában – egyeztek meg a kormány és a munkaadók képviselői.
Peter Pellegrini szerint Szlovákiának egy sor intézkedést kell elfogadnia az ellenőrzött munkaerő-beáramlás elősegítése érdekében. A miniszterelnök egyebek mellett sürgeti, hogy hat hétről akár három hónapra meghosszabbítsák a munkaerő betanításának idejét a munkahelyeken, külföldi munkavállalás esetén ugyanis több idő szükséges a munkahelyi adminisztrációra.
A kormányfő szűkebb teret szabna a munkaközvetítők tevékenységének, akik – mint mondta – jelentős profithoz jutnak. „A hazai roma munkaerő alkalmazásán lendítene, ha az ilyen cégeket jobban motiválnák” – tette hozzá a miniszterelnök.
„Nem fogunk azonban olyan intézkedéseket elfogadni, amelyek kárt okoznának a szlovákiai munkáltatóknak. Ez azt jelenti, hogy semmiféle szociális dömpinget nem fogunk tolerálni, ahogy azt sem, hogy a cégek a szlovákiai munkavállalók rovására foglalkoztassák a külföldieket. Csakis a hazai munkavállalókéval azonos körülmények között alkalmazhatják őket, és csakis akkor, ha tényleg a munkaerőhiány pótlásáról van szó” – nyomatékosította a kormányfő, és bízik benne, hogy a rövidtávú intézkedéseknek komoly és pozitív hozadéka lesz a szlovák ipar és a munkáltatók számára.
Mario Lelovský, a Munkáltatók Országos Uniójának alelnöke kifejtette, a kormány képviselőivel történt tárgyalás folyamán szó esett arról is, mely tárcák felkészültek és melyek nem azokra a változásokra, amelyek szükségesek lesznek.
A munkaadók jelezték: 100 ezer külföldi munkavállaló is el tudna helyezkedni a szlovák munkapiacon, valamint, hogy gazdasági krízis esetén sem jelentene ez gondot. Mind a kormány, mind a munkaadók úgy látják, a környező országok is rá vannak szorulva a külföldi munkaerőre, ezért kell mihamarabb előnyös feltételeket szabni a szlovák munkapiacon, ám nem a hazai munkavállalók kárára.