eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Szingapúr, 2018. június 11.Mike Pompeo amerikai külügyminiszter sajtótájékoztatót tart Szingapúrban 2018. június 11-én. Donald Trump amerikai elnök június 12-én találkozik Kim Dzsong Un elsőszámú észak-koreai vezetővel a szingapúri Sentosa szigetén található Capella Hotelben. A történelmi jelentőségű összejövetel során először ül tárgyalóasztalhoz hivatalban lévő amerikai elnök az észak-koreai vezetővel. (MTI/AP/Susan Walsh)
Nyitókép: Susan Walsh

86 milliárd dolláros előleget fizetett az Egyesült Államok Ázsiának

Ázsiai nagyberuházásokról szóló megállapodást írt alá az Egyesült Államok Ausztráliával és Japánnal – az új kínai selyemút terv ellensúlyozására.

Kínához hasonlóan Ázsiában és a csendes-óceáni térségben milliárdokat akar beruházni az Egyesült Államok, Ausztrália és Japán. A három ország a Kínaiak Új Selyemút, avagy Egy Övezet, Egy Út kezdeményezését akarják ellensúlyozni azzal, hogy 760 milliárd dollárt költenének el a következő évtizedben.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter az „együttműködés új korát” ígérte és azt mondta, szembeszállnak bármely állammal, amely egyoldalú befolyásra törekszik az ázsiai-csendes-óceáni térségben. Az amerikaiak azonban mindössze 86 milliárd dollár értékű infrastruktúrális beruházásokat ígérnek, szemben az ennek többszörösét elköltő Kínával, amely kikötők, utak, vonatok és kommunikációs hálózatok kiépítésében is segédkezik világszerte.

Ausztrália nemrég anyagi támogatást nyújtott a dél-csendes-óceáni kommunikációs hálózat kiépítéséhez, részben azért, hogy a Huawei kínai telecom vállalat ne vehessen részt a projektben. A programot burkoltan úgy jellemezték, mint amely segít a kínai befolyás visszaszorításában, mert úgymond

„szabad, nyílt, befogadó és gazdag indiai-csendes-óceáni térséget” hoz létre.

A most aláírt háromoldalú együttműködési programot az ausztrál miniszterelnök úgy jellemezte, mint ami „javítja a békét és növeli a jólétet” a térségben.

A megállapodást annak ellenére kötötték meg, hogy Trump elnök kivonta az Egyesült Államokat a Csendes-óceáni Szabadkereskedelmi Partnerségi Egyezményből, és időnként saját hagyományos szövetségeseivel is ellenséges hangot üt meg. Emiatt néhányan megkérdőjelezték, hogy akar-e továbbra is vezető szerepet játszani a II. Világháború utáni Ázsiában.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a héten Malajziába, Szingapúrba és Indonéziába utazik, hogy jelezze, Washington továbbra is elkötelezett a régió iránt.

A 86 milliárd dollár csak az előleg

– mondta Pompeo.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×