A hét elejei fenyegetőzés után a hét végére vacillálni kezdett Donald Trump. Az amerikai elnök péntek hajnalban már arról beszélt, hogy „rövid időn belül dönt” a szíriai fellépésről, amellyel az Aszad-kormányt akarja büntetni az állítólagos dúmai vegyi támadásért.
Az elnök témába vágó Twitter-üzenete arról szólt, hogy „soha nem mondta, hogy mikor jön a Szíria-elleni akció, lehet nagyon hamar, vagy nem nagyon hamar”.
Never said when an attack on Syria would take place. Could be very soon or not so soon at all! In any event, the United States, under my Administration, has done a great job of ridding the region of ISIS. Where is our “Thank you America?”
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2018. április 12.
Közben Theresea May brit miniszterelnök megszerezte kormánya támogatását a britek részvételéhez a műveletben.
Macron francia elnök Trumpnál is határozottabban fogalmazott, amikor azt mondta: konkrét bizonyítékai vannak, hogy az Aszad-rezsim mérgezett meg civileket Dúmában – így a franciák részvétele is biztosnak látszik. Amerikai illetékesek pedig azt mondták: az áldozatoktól gyűjtött minták klór és egy vegyi anyag jelenlétére utalnak.
Már csak az a kérdés, hogy mit és mivel támadnak majd – egy brit miniszter csütörtök este egy vitaműsorban értésre adta, hogy erről még nem született döntés.
Trump egy éve rendelt el cirkálórakéta-támadást az Aszad-erők ellen.
Az akció miatt később bírálták és gúnyolták, mert a kritikusai szerint csak pár bombatölcsért produkált egy katonai reptéren.
Közben Oroszország ENSZ-nagykövete azt mondta,
„nem lehet kizárni”, hogy háború robbanhat ki az Egyesült Államok és a szíriai rezsimmel szövetséges és a közel-keleti országban katonákkal jelenlévő Oroszország között.
„Az első számú prioritás a háború elhárítása” – mondta Vaszilij Nyebenzja.
Ez volt az első, viszonylag magas rangú orosz politikustól származó figyelmeztetés arról, hogy Moszkva reagálhat, ha a nyugatiak támadást indítanak.
Az oroszok kérésére péntekre ismét összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülését – ha itt nem érnek el megállapodást a vegyifegyver-támadás kivizsgálásáról, akkor az elegendő indok lehet a nyugatiak akciójára. Moszkva közben úgy állíthatja be: mindent megtett, hogy megelőzzék a katonai fellépést.
A CNBC közben katonai forrásokra hivatkozva azt írja:
az amerikaiak nyolc célpont elleni támadást mérlegelnek Szíriában.
Ezek között két katonai reptér, egy kutatóintézet és olyan gyárak vannak, amelyek Washington szerint vegyi fegyvereket állítanak elő.
Ezzel párhuzamosan a szíriai légierő gépeit orosz légitámaszpontokra küldik, abban a reményben, hogy azokat nem támadják majd a nyugatiak. Az orosz média pedig azt közölte: a csapásra készülve a nyílt tengerre küldtek 14 orosz hadihajót a szíriai Tartusz kikötőből és az orosz támaszponton csak egy tengeralattjáró maradt.