A Biztonsági Információs Szolgálat jelentéséről a jövő héten tárgyal a cseh kormány. A pénzátutalásokról bővebbet nem közöltek, de ennek tényét a cseh sajtóirodának Ladislav Šticha, az információs szolgálat szóvivője megerősítette.
Csehországban februártól hatályos az a törvény, amely szigorítja a terrorcselekmények támogatását.
A pénzügyi támogatásért akár tizenkét évnyi szabadságvesztést is kiszabhatnak.
Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök hangsúlyozta, hogy nem csak a biztonsági szolgálat jelentését használják fel. A szolgálat azt is megvizsgálta, hogy átutaztak, vagy kiutaztak-e az Iszlám Állam területére az országból a Csehországban élő külföldiek, de erre utaló bizonyítékokat nem találtak.
Folytatódott viszont az a trend, hogy iszlám országból származó külföldiek, akik korábban nem tartoztak a terroristákhoz, átutaztak Csehországon keresztül a harcok területére, és erre főként a prágai repülőteret vették igénybe. A biztonsági szolgálat hét olyan személyről tud, akik Szíriába utaztak, és ott csatlakoztak az Iszlám Államhoz.
Kockázatosnak tartja a biztonsági szolgálat azt is, hogy szalafisták és vahabisták befolyást akarnak szerezni, és az iszlám törvénykezést akarják bevezetni csehországi muszlimok zárt körében. Az eddigi információk szerint a közösség ellenállt az ilyen törekvéseknek.
2016-ban számos véres merényletet követtek el az Iszlám Állam támogatói Belgiumban, Törökországban, Franciaországban és Németországban. A jelentés kiemeli, hogy Csehország nem tartozott a célpontok közé.