eur:
403.1
usd:
359.93
bux:
95473.35
2025. május 15. csütörtök Szonja, Zsófia

Kína is besokallt

Az észak-koreai rakétakísérletek és Kim Dzsong Un féltestvérének meggyilkolása után úgy tűnik, már Kína is kezdi elveszíteni türelmét az országgal szemben. Erre utalhat, hogy az eddigi szövetséges Peking leállította a szénimportot a szomszédból.

Kim Dzsong Un Pekingben is kihúzta a gyufát. Az észak-koreai diktátor kiszámíthatatlan és szélsőséges viselkedése még az irányában eddig némileg megértő Kínát is büntetőintézkedések bevezetésére sarkallta.

Az utóbbi napokban a nemzetközi sajtó Kim Dzsong Un Malajziában, bizarr körülmények között meggyilkolt féltestvérének történetével volt tele. Ezzel párhuzamosan Phenjan újabb rakétateszteket hajtott végre, miközben nem sokkal korábban újabb híresztelések érkeztek a rezsimen belüli leszámolásról – arról, hogy magasrangú katonai vezetőket légvédelmi géppuskákkal végeztek ki.

Az a keddi hír, hogy Észak-Korea megtiltotta a malajziai állampolgároknak, hogy elhagyják az országot (gyakorlatilag túszul ejtve őket) és erre Malajzia is hasonlóképpen reagált, minden bizonnyal megerősíti Kínát abban, hogy ideje volt lépni.

A kínai vezetés ugyanis

megtiltotta az Észak-Koreából érkező szénimportot és ezzel elvágta az országot egyetlen külföldi bevételi forrásától.

Mindez azt jelenti: Kína még arra is hajlandó, hogy feladja az ázsiai amerikai befolyás elleni fontos ütköző-övezetét és hajlandó együttműködni a Trump-kormányzattal, hogy megrendszabályozza kiszámíthatatlan szomszédját – jegyzi meg a South China Morning Post című Hong Kong-i lap.

Trump már egy ideje arra sürgette Kínát, hogy lépjen fel keményebben Észak-Koreával szemben és közölte: Peking „nagyon gyorsan és nagyon könnyen” le tudná állítani szomszédja nukleáris programját.

Peking valóban kulcsfontosságú Kim számára: gyakorlatilag Kína látja el élelmiszerrel és fűtőanyaggal Észak-Koreát.

Ezzel viszont a korábban súlyos éhínséget okozó rezsim túlélését is segíti.

Ebben az önérdek vezeti, mivel kínai elemzők mindig is attól tartottak, hogy Észak-Korea összeomlása egyrészt hatalmas menekültáradatot indít meg Kína felé, másfelől a két Korea egyesülésével az amerikai befolyási övezet egészen az ország határáig ér majd.

Ennek ellenére Phenjanban Kim Dzsong Un épp a Kínával közeli kapcsolatokat fenntartó vezetők körében rendezett leszámolást, attól rettegve, hogy Peking puccsot tervez ellene. Uralkodása öt éve alatt emellett – a kínai ellenkezés dacára – 36 rakétatesztet és 3 kísérleti atomrobbantást hajtott végre.

Az észak-koreai atomfegyverek most már Kína érdekeit is fenyegetik,

mivel fegyverkezési versenyt idéztek elő a térségben és aláássák a kereskedelmi kapcsolatokat. Peking attól tart, hogy Dél-Korea új légvédelmi rendszere vele szemben is bevethető lesz.

Az észak-koreai diktátor féltestvére, Kim Dzsong Nam vegyi fegyverrel való meggyilkolása egy malajziai reptéren lehet így az a tett, aminek nyomán a kínaiak végleg elvesztették a türelmüket Phenjannal szemben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vulkánkitörés és földrengés egy napon: eluralkodott a pánik Dél-Olaszországban

Az Etnán március óta ciklikus vulkánkitörések zajlanak, azaz rövid, néhány óráig tartó robbanásos kitörések vannak, amelyeket 3-5 nyugodt nap választ el egymástól – mondta az InfoRádióban Harangi Szabolcs geológus. Az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára a Nápoly környéki földrengésekről is beszélt, melyekkel kapcsolatban kiemelte: a 4-es magnitúdójú földmozgások sokkal nagyobb energiát fejtenek ki, mint a térségben megszokott rengésrajok.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.15. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Holnap megindulhatnak a béketárgyalások, de nagyon sok a kérdőjel - Szerdai híreink az ukrajnai háborúról percről percre

Holnap megindulhatnak a béketárgyalások, de nagyon sok a kérdőjel - Szerdai híreink az ukrajnai háborúról percről percre

Holnap elvileg orosz-ukrán béketárgyalás lesz Törökországban, de továbbra is erősen kérdéses, hol, mikor, milyen résztvetvevőkkel, milyen formában valósul majd ez meg, ha megvalósul egyáltalán. Az orosz vezetésnek adott európai ultimátum egyelőre határozott kudarc: Vlagyimir Putyin orosz elnök nemhogy nem hirdetett tűzszünetet, de teljesen ignorálta a fölvetést. Közben úgy néz ki, a déli frontra összpontosítanak az orosz erők: nyomulnak a katonák Orihiv, Novoszilka, Pokrovszk térségében is. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×