Érsek Árpád az idegenforgalmi kiállításon elmondta, elsősorban a kis határátkelők megépítését kell szorgalmazni, amelyeknek köszönhetően az emberek gyorsan átjuthatnak az egyik országból a másikba. Az idegenforgalom szempontjából fontos előrelépésnek számítana, ha az embereknek nem kellene hosszú kerülőutat megtenniük. A miniszter pozitívumként említette a Komáromban épülő új Duna-hidat, de elismerte, hogy vannak olyan területek, ahol még lehet fejleszteni. Kilátásba helyezte például a Zólyom és Budapest közötti vasúti összeköttetés elindítását.
Érsek rámutatott, hogy a magyarok és a szlovákok kapcsolata is hatással van az idegenforgalomra. „Most békés a hangulat, de el kell ismernünk, hogy vannak olyan témák, amelyek megnyitásra várnak“ – közölte a miniszter, hozzátéve, hogy néhány projekt – például az Ipoly-hidak építése és határátkelők létesítése – gyorsabban is megvalósulhatna. „Úgy gondolom, hogy jó közhangulat és kölcsönös bizalom kell ahhoz, hogy közösen fejleszthessünk. Mi, politikusok ezért dolgozunk“ – szögezte le a Érsek.
2016-ban rekordot döntött a szlovákiai turizmus, ötmillió turista látogatott az országba. Érsek közölte, hivatalosan körülbelül százezer látogató Magyarországról jött. Ez a szám azonban minden bizonnyal magasabb, hiszen azokról nincsenek adatok, akik például családlátogatás miatt érkeztek Szlovákiába. A tárcavezető kiemelte, hogy az idegenforgalom fejlesztése érdekében elengedhetetlen, hogy a vállalkozók színvonalas szolgáltatásokat nyújtsanak a turistáknak.
A világ 23 országának 300 kiállítója mutatkozik be az Utazás expón. Szlovákia 150 négyzetméter alapterületű sátrában az ország 11 régiója képviselteti magát: Pozsony, Pozsony környéke, Kassa, a Szlovák Paradicsom és Szepesség, Tátra-Szepesség-Pienyinek, Magas-Tátra, Alacsony Tátra, Dóval, Lőcs. A Füleki Vármúzeum, a zsolnai turistaövezet és a Betléri múzeum mutatkozik be. Nyitra megye külön sátorba várja a látogatókat.