eur:
411.21
usd:
392.66
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Tovább vitáznak Obama örökségéről

Tovább vitáznak Obama örökségéről

Harcosan kampányoltak ellene, de most, hogy visszavonhatják, ha akarják, az amerikai konzervatívok egymással vitáznak Obama volt elnök egészségügyi programjáról.

Donald Trump új amerikai elnök az ország állapotáról szóló, első, nemhivatalos beszédére készült. Közben azonban republikánus pártjának tagjai egymással és vele is vitában álltak abban a kérdésben, amely sokáig olyan nagy szenvedéllyel töltötte el és egységbe kovácsolta őket.

Az elnökválasztási kampány idején a hívek lelkes éljenzése közepette Trump azt ígérte, hogy gyorsan visszavonja és eltünteti a történelem süllyesztőjében a sokak által gyűlölt Obamacare törvényt, azaz azt a jogszabályt, amely kiterjesztette sok olyan amerikaira is az ellátást, aki korábban nem volt biztosított.

A kongresszusi alsóház és a Szenátus republikánus házelnökei megerősítették, hogy egyetértésre próbálnak jutni egymással és a Fehér Házzal a törvény visszavonásáról.

A párt konzervatív szárnyához tartozó, konzervatív republikánus kongresszusi képviselők azonban ellenkezni kezdtek. Azt mondták: nem fogadják el, hogy az Obamacare-t lecserélő törvény nem adna elég adókedvezményt a dolgozóik számára egészségügyi biztosítást nyújtó cégeknek.

„Ez a program a középosztály adóterheit növeli és dotációt nyújt olyanoknak, akik akár milliomosok is lehetnek” – mondta Mark Meadows, észak-karolinai képviselő.

Korábban Paul Ryan, a Kongresszus republikánus elnöke azt ígérte, hogy törvényt alkotnak az Obama-féle egészségügyi szabályozás visszavonásáról. Egyelőre nem volt azonban világos, hogy sikerül-e megnyerni a jobbszárnyhoz tartozó konzervatívok támogatását is.

Volt olyan képviselő, aki közölte: őt nem kényszeríthetik arra, hogy elfogadja a pártvezetés által benyújtott javaslatokat.

Az Obama-féle törvény 50 éve a legnagyobb egészségügyi reformnak számított az Egyesült Államokban. Kiterjesztette a biztosítottak körét, és arra kényszerítette a biztosítókat, hogy bárki számára szolgáltatást nyújtsanak és ne diszkrimináljanak már létező betegségek vagy a biztosítottak neme miatt.

2016-ban további 24 millió amerikai jutott így egészségügyi biztosításhoz. A kongresszusi költségvetési iroda jelentése azt jósolta, hogy az Obama-törvény csökkenti majd a költségvetési hiányt, visszavonása viszont növelné a deficitet.

A bírálók szerint viszont a több biztosított valójában az amerikai gazdasági növekedés eredménye, mivel konjunktúra idején a statisztika szerint növekszik a magán egészségügyi biztosítással rendelkezők aránya.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×