eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

"Adminisztratív módon zaklatják az EU-s polgárokat" brit földön

Az utóbbi hat évben ötszörösére emelkedett a gyakorlatilag fogdaként üzemelő brit bevándorlási központokban, hónapokig fogvatartott EU- állampolgárok száma - írja az Independent című lap. A brit liberális sajtó már egy ideje pedzegeti, hogy a konzervatív kormány még az EU-kilépés előtt meg akarja nehezíteni a szigetországban élő EU-s polgárok életét.

„Nem maradhat az országban, készüljön arra, hogy távoznia kell” – az utóbbi hónapokban a Guardian című lap több olyan esetet is említett, amikor nem friss migránsként, hanem hosszú évek óta brit földön élő európaiak kaptak ilyen tartalmú levelet a brit hatóságoktól.

Egy német kutató esetéről ide kattintva olvashat. Egy holland nő történetét pedig itt találja.

Az állampolgárságért folyamodóknak küldött indoklás általában a komplikált bürokráciai folyamat elemeire utalt: a nyomtatványon nem volt kipipálva egy doboz, nem küldött be az illető eredeti útlevelet vagy: szabadúszó és nem volt magánbiztosítása.

Az érintettek és a Nagy-Britanniában élő 3 millió uniós állampolgár számára mindez azért sokkoló és aggasztó, mert a Brexitre szavazó Nagy-Britannia hivatalos kilépéséig – papíron – tiszteletben kellene tartaniuk a tartózkodásra, munkára és akár a szociális segélyre való jogukat.

Az Independent most arról ír, hogy az elmúlt hat évben a hatóságok már elkezdték vitatható módon értelmezni a törvényeket: olyan dolgokért is több hónapos vizsgálati fogságba helyeztek az országban elméletileg szabad mozgásra jogosult EU-s állampolgárokat, mint a személyi igazolvány elvesztése vagy a parkban való italozás.

Az előbbi egy olasz állampolgárral történt meg: 8 hónapra zárták el, miután elvesztette az olasz személyijét – bár Nagy-Britanniában nincs és nem is kötelező a személyi igazolvány. Egy itt dolgozó lengyelt pedig egy parkbeli születésnapi italozás miatt fogtak el és ki akarták toloncolni.

Az ő és mások ügyében egy brit civilszervezet, az Óvadék a Bevándorlás miatt fogvatartottaknak, angol rövidítéssel a BID emelt szót. Több esetben a brit hatóságok kénytelenek voltak kártérítést fizetni.

A statisztika szerint míg 2009-ben csak 768 Uniós polgárt tartottak őrizetben bevándorlási központokban, addig tavaly már közel 4000-et.

Bevándorlási kérdésekkel foglalkozó ügyvédek magát Theresa May kormányfőt vádolják: azt mondják, hogy a keménykedés az ő belügyminisztersége idején kezdődött. 2010 óta – amikor a Cameron-kormány tagjaként May megkapta a belügyi tárcát – 256 százalékkal ugrott meg a Nagy-Britanniából kiutasított uniós polgárok száma.

„Olyankor is kitoloncolnak embereket, amikor nem történt bűncselekmény, az úgynevezett 'adminisztratív eltávolítás' módszerével. Például, ha azt gondolják, hogy nem tanulsz vagy nem dolgozol itt” – mondta Adrian Berry ügyvéd. „Nem a drága londoni kerületekben élő franciákra utaznak, hanem a szegényebb kelet-európaiakra” – tette hozzá. Az utóbbi hónapokban több uniós politikus is felvetette a brit földön élő uniós állampolgárok kérdését, legutóbb a svéd EU-ügyi miniszter.

Szijjártó Péter magyar külgazdasági miniszter pedig tavaly októberben, Londonban járva, az InfoRádiónak azt ígérte, hogy a magyar kormány kiáll állampolgárai jogaiért.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×