eur:
401.76
usd:
364.29
bux:
73136.95
2024. október 4. péntek Ferenc

Nem derül ki idén, kell-e a Brexithez a parlament

Hétfőtől négy napon át a brit legfelső bíróság tárgyalja meg, elegendő-e a kormány jogköre a Brexit elindításához, azaz a lisszaboni szerződés 50-ik cikkelyének aktivizálásához, vagy ehhez szükséges a parlament hozzájárulása is. Csak jövőre ismertetik a döntésüket a bírák: csúszik-e a Brexit megvalósulása.

A Brexithez, azaz az Európai Unióból való kilépéshez, a lisszaboni szerződés 50. cikkelyének aktivizálása szükséges. Ez írja le pontosan, hogy mi a teendő ilyen esetben. Theresa May miniszterelnök már bejelentette, hogy az év végéig semmire sem maradt idő, de legkésőbb 2017 első negyedévének a végéig megtörténik a történelmi lépés, az 50-ik cikkely aktivizálása. Ő úgy véli, hogy ez az aktus a személyes kormányfői döntésétől függ, és mivel a júniusi népszavazáson a választók többsége a kilépés mellett adta le a voksát, nincs szükség parlamenti jóváhagyásra.

Ám a miniszterelnök asszony véleményét a felsőbíróság elé vitték a parlament egyedül érvényes döntési jogának hívei. Első fokon már nekik adtak igazat a bírák a jogkört illetően, de most a végleges döntést tárgyalják meg egymás közt, és január végéig közlik, mire jutottak. Ha a döntés miatt mégis a parlament elé kell vinni a Brexit véglegesítésének az ügyét, akkor 2017 első negyedének a végéig nem lesz idő az 50-ik cikkely aktivizálására, csúszhat a Brexit. Az aktivizálás két éves eljárási folyamat elindítását jelenti, és így a tervek szerint 2019 tavaszán lépne ki Nagy-Britannia az unióból.

Vajon szándékosan húzzák az időt?

A brit kormány sem bánná, ha minél nyugodtabb légkörben lehetne lefolytatni a tárgyalásokat, hogy kedvező feltételeket teremtsen az elszakadáshoz. Szakértők szerint nem ez a helyzet, még az is lehet, hogy azok, akik a jogkörök ügyét a felsőbíróság elé vitték, a Brexit megtorpedózásában reménykednek. De az elszakadás folyamata már szinte visszafordíthatatlan. A kormány a részletekről tárgyal Brüsszellel. Például arról, hogy hajlandó bizonyos uniós szolgáltatásoknak a Brexit utáni fenntartásáért megfelelő térítést fizetni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ígéretekkel és üzenetekkel alakult meg a Fővárosi Közgyűlés
Konstruktív szerep

Ígéretekkel és üzenetekkel alakult meg a Fővárosi Közgyűlés

Minden korábbinál sokszínűbb Fővárosi Közgyűlést vezet mostantól Karácsony Gergely főpolgármester, a 33 fős testületben 10 fideszes és 10 Tisza párti képviselő ül vele szemben. A frakciók megtartották bemutatkozásukat. Mindössze öt olyan politikus lesz, aki az előző ciklusban is szerepet vállalt. A DK a Fidesznek üzent, Vitézy Dávid frakciónevet választott, a Tisza Párt elnökét a Fidesz "köszöntötte", de frakcióvezetője, Ordas Eszter beszélt. A közgyűlés levette a napirendről az szmsz vitáját és elfogadását, a vita akörül alakult ki Karácsony Gergely és a többség között, hogy lehet-e olyan módosító indítványokról szavazni, amelyet nem a főpolgármester nyújt be.

Orbán Viktor: cél, hogy 2-3 éven belül 1 millió forint legyen az átlagbér

A miniszterelnök péntek reggel terjedelmes interjút adott. Szerinte óriási veszély a gazdasági hidegháború Magyarországra nézve, ezért építik fel a gazdasági semlegesség politikáját. Az igazi fegyver az infláció ellen a magasabb bér, de hogy mekkorát bírnak el a gazdaság szereplői, azt nem a kormány határozza el. A politikát tekintve pedig nem szabad elcsábulni szerinte, "elsősorban magunkkal kell foglalkoznunk".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.04. péntek, 18:00
Dezső Tamás
a Migrációkutató Intézet főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×