A bajor főváros kelet felé eső viszonylag új negyede Neuperlach. Panelházak, irodaépületek és tömbszerűen kialakított családi házak váltják egymást. Az ikerházakkal szemben lévő óriási telken lassan elkészül a fiatalkorúak menekültszállása, amely a tervek szerint 160, zömében tizenéves számára biztosít majd átmeneti otthont.
Ez ellen a környékbeliek már jó ideje tiltakoznak, arra hivatkozva, hogy egy ilyen menekültszállás közelsége jelentősen csökkenti ingatlanjuk értékét. A felháborodott háztulajdonosok jogi útra terelték panaszukat, de a periratban már az szerepelt, egy óvodával vagy iskolával ellentétben a menekültszállás nemcsak hét közben, munkaidőben üzemel, hanem folyamatosan, ezért az állandó zaj komolyan fenyegeti a nyugalomra vágyó szomszédokat.
Végülis az ügy peren kívüli megállapodással végződött és ennek értelmében épül most a négy méter magas zajvédelmi fal. Neuperlach polgármestere hangsúlyozta, hogy a kővel töltött acél huzalrácsokból létesült kerítés a teleknek az ikerházak felé eső végén húzódik és rövidesen futónövény fogja beborítani, csakúgy, mint az ország más vidékein lévő zajvédő falakat.
Nyilatkozata azonban nem győzte meg a müncheni menekülttanács vezetőjét, aki egy interjúban a lármavédelmet álszent érvnek nevezte, amellyel azok kerekedtek felül, akik a menekültek befogadása ellen szállnak síkra.
Hasonló eset eddig csak egy észak-rajna-vesztfáliai kisvárosban, Schwertében történt, ahol egy helyi üzem vezetősége magas szögesdrótkerítést akart emelni a telephely és a vele szomszédos menekültotthon közé. Schwerte polgármestere azonban kifogást emelt a terv megvalósítása ellen és így most hagyományos kerítés választja el az üzem területét a szemközti menekültszállástól.