eur:
411.19
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Nem mosolypolitizálni megy Kínába a német gazdasagi miniszter

Az Európai Unió egyre növekvő aggodalmát is tolmácsolja kínai látogatásán a német gazdasági miniszter. Peking ugyanis - Brüsszel szerint - egyre inkább korlátozza nyugati cégek kínai működését, nem tisztázott módon szerez be fejlett technológiákat és nagyban hamisít márkás nyugati termékeket. Sigmar Gabriel Peking után felkeresi Csengdút, majd a hét végén, Hong-Kong érintésével indul vissza Berlinbe.

Sigmar Gabriel utazását alighanem erősen beárnyékolja a vezetése alatt álló berlini gazdasági minisztérium múlt heti bejelentése, amellyel vétót emelt a Nürnberg közelében fekvő Herzogenrathban működő Aixtron cég kínai átvétele ellen. A minisztérium azzal érvelt, hogy az Aixtron átvételével az új tulajdonos fegyvergyártásra alkalmas magas technológiai eljárások birtokába juthat.

Az intézkedés nyomán – úgy hírlik - Németország nagykövetét berendelték a pekingi külügyminisztériumba, ahol tiltakoztak a lépés ellen. Azonban Sigmar Gabriel is bírálattal nyilatkozott azokról a kínai próbálkozásokról, amelyeknek célja minél több magas technológiával dolgozó német vállalatok megszerzése.

Tudósítók szerint a német gazdasági miniszter nehéz feladatot vállalt magára, amikor nemcsak saját kormányának panaszait akarja a pekingi vezetők elé terjeszteni, hanem gyakorlatilag az Európai Uniót is mind inkább nyugtalanító kínai lépésekről is tárgyalni szeretne.

Tény, hogy Pekingben egyre több akadályt gördítenek a külföldi vállalatok működése elé, és ha ez ellen valamelyik uniós tagállam nagykövete tiltakozik, még válaszra sem méltatják. Ugyanakkor kínai beruházók járják a világ legfejlettebb országait, hogy minél több olyan cégre tegyék rá a kezüket, amelyek a legkorszerűbb technológiát használják, így például a jövő autójának tekintett áram-meghajtású gépkocsik gyártása terén mutatkozik feltűnően nagy kínai érdeklődés.

Komoly nézeteltérés alapja a márkás áruk kínai hamisítása is, ami ellen már Angela Merkel kancellár is kifogást emelt pekingi útja során. Nem titok, hogy ezeknek a termékeknek a másolása milliárdos veszteséget okoz az európai iparnak. Indulása előtt a német gazdasági miniszter, aki egyben a helyettes kancellári tisztséget is betölti, utalt arra, hogy ezúttal nem-igen lehet szó mosolypolitikáról, mert a napirendre kerülő vitás témák mielőbbi megoldást igényelnek, ami nélkül aligha képzelhető el a kereskedelmi együttműködés a világ legnépesebb államával.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×