Sigmar Gabriel utazását alighanem erősen beárnyékolja a vezetése alatt álló berlini gazdasági minisztérium múlt heti bejelentése, amellyel vétót emelt a Nürnberg közelében fekvő Herzogenrathban működő Aixtron cég kínai átvétele ellen. A minisztérium azzal érvelt, hogy az Aixtron átvételével az új tulajdonos fegyvergyártásra alkalmas magas technológiai eljárások birtokába juthat.
Az intézkedés nyomán – úgy hírlik - Németország nagykövetét berendelték a pekingi külügyminisztériumba, ahol tiltakoztak a lépés ellen. Azonban Sigmar Gabriel is bírálattal nyilatkozott azokról a kínai próbálkozásokról, amelyeknek célja minél több magas technológiával dolgozó német vállalatok megszerzése.
Tudósítók szerint a német gazdasági miniszter nehéz feladatot vállalt magára, amikor nemcsak saját kormányának panaszait akarja a pekingi vezetők elé terjeszteni, hanem gyakorlatilag az Európai Uniót is mind inkább nyugtalanító kínai lépésekről is tárgyalni szeretne.
Tény, hogy Pekingben egyre több akadályt gördítenek a külföldi vállalatok működése elé, és ha ez ellen valamelyik uniós tagállam nagykövete tiltakozik, még válaszra sem méltatják. Ugyanakkor kínai beruházók járják a világ legfejlettebb országait, hogy minél több olyan cégre tegyék rá a kezüket, amelyek a legkorszerűbb technológiát használják, így például a jövő autójának tekintett áram-meghajtású gépkocsik gyártása terén mutatkozik feltűnően nagy kínai érdeklődés.
Komoly nézeteltérés alapja a márkás áruk kínai hamisítása is, ami ellen már Angela Merkel kancellár is kifogást emelt pekingi útja során. Nem titok, hogy ezeknek a termékeknek a másolása milliárdos veszteséget okoz az európai iparnak. Indulása előtt a német gazdasági miniszter, aki egyben a helyettes kancellári tisztséget is betölti, utalt arra, hogy ezúttal nem-igen lehet szó mosolypolitikáról, mert a napirendre kerülő vitás témák mielőbbi megoldást igényelnek, ami nélkül aligha képzelhető el a kereskedelmi együttműködés a világ legnépesebb államával.