A folyamatos árfolyamcsökkenés főleg abból fakad, hogy erősen megingott a befektetők bizalma és a spekulánsok óriási összegeket vontak ki a Deutsche Bankból. Azonban az Európai Központi Bank egyik elnökségi tagja úgy vélte, hogy nincs ok pánikra, ugyanis a közelmúlt pénzügyi válsága óta a bankokat olyan alapokra helyezték, amelyek elejét veszik esetleges csődjüknek.
Sabine Lautenschläger Frankfurtban hangsúlyozta, hogy a pénzügyi válság egyik tanulságaként a bankok alaptőkéjét jelentősen megemelték és működésüket is szigorúbb ellenőrzés alá vonták. Feszültség idején azonban sokan megfeledkeznek erről a nemrég hozott biztonsági intézkedésről.
Mint az Európai Központi Bank elnökségének a pénzintézetek felügyeletével megbízott tagja, Lautenschläger elmondta azt is, hogy a Központi Bank kapcsolatban áll az Egyesült Államok illetékes hatóságaival a Deutsche Bank amerikai hitelfolyósításai miatt kirobbant viszály miatt.
Az ügy 2008-ra nyúlik vissza, ugyanis az akkori pénzügyi válságot megelőzően az amerikai hitelpiacon a német bank is jelentős szerepet játszott; amit az illetékes hatóságok nemrég törvénytelennek nyilvánítottak és ezért a Deutsche Bankot 14 milliárd euró büntetésre ítélték. Noha ennek az összegnek a felét peres ügyek esetére félretették, de a hátramaradó részlet kifizetéséhez a berlini kormány közbelépésében reménykedtek.
A hét elején elterjedt a hír, hogy a Deutsche Bank elnöke a kancellárhoz fordult segítségért, amit Angela Merkel kerek perec megtagadott. Később azonban a kormány szóvivője ezt sem cáfolni, sem megerősíteni nem akarta és csupán annyit közölt, hogy a bank elnöke tényleg járt Merkelnél, amit rutinszerű megbeszélésnek nevezett, majd hozzáfűzte, hogy az ott hozott döntés közzététele nem az ő feladata.
Ez a kijelentés alighanem tovább növelte a Deutsche Bank iránti bizalmatlanságot, amiben elemzők megállapításai is komoly szerepet játszanak, ugyanis mind gyakrabban emlegetik a 2008-ban csődbe ment amerikai Lehman pénzintézetet, amely hosszan tartó nemzetközi pénzügyi válság előjátéka volt.
A rossz hangulathoz hozzájárulnak a másik, nagy német bankkal, a Commerzbankkal kapcsolatos aggasztó jelentések, amelyek szerint a Commerzbank közel 10 ezer alkalmazottjának elbocsátása révén reméli lehangoló mérlegének javítását.