eur:
411.21
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Szétbombázzák Aleppót

Az utóbbi hónapok leghevesebb bombázását szenvedték el a szíriai Aleppo lázadók uralta negyedei. Az orosz és a szíriai légierő nem engedett az amerikaiak követelésének. Mindez azt jelentheti, hogy véglegesen összeomolhatott a nagy nehezen kialkudott tűzszünet.

Gyújtóbombák is hullottak az Aszad elnök erőivel szemben álló aleppói kerületekre – ezt állítják a lázadók és a mentőmunkások.

„Olyan, mintha be akarnák pótolni azt, amit a tűzszünet idején nem tudtak megtenni – mondta Ammar al-Szelmo, a lázadók uralta keleti negyedek polgári védelmének főnöke.

„Úgy tűnt, hogy a tüzérség összehangolta a támadását a légierővel, mert a bombák és a lövedékek ugyanazokra a helyekre csapódtak be” – mondta.

A Reuters szerint a szíriai vagy az orosz, vagy mindkét légierő támadásai azt jelentik, hogy nemet mondtak John Kerry amerikai külügyminiszter kérésére. Kerry azt akarta elérni, hogy a terület felett ne repüljenek gépek, hogy be lehessen vinni a segélyt az ostromlott városrészekbe és hogy meg tudják menteni a tűzszünetet.

Az amerikai külügy vezetője és orosz kollégája Szergej Lavrov a tévékamerák előtt vitatkozott össze, míg Aszad szíriai elnök arra utalt: elhúzódhat a háború. Szavai szerint „addig, amíg ez egy olyan globális konfliktus része, amelyben a terroristákat Szaúd-Arábia, Katar, Törökország és az Egyesült Államok támogatja”.

A nehezen kialkudott és egy hét alatt összeomlott tűzszünetnek az vetett véget, amikor hétfőn támadás ért egy segélykonvojt. A vitatott eredetű és módszerrel végrehajtott akcióban több tucat segélymunkás és sofőr meghalt.

Washington az orosz légierőt nevezte meg felelősként, az oroszok tagadtak. Előzőleg az amerikai légierő bombázásában meghalt 90 kormánykatona. Washington azt mondta, hiba történt és bocsánatot kért.

A mostani, Kelet-Aleppo elleni légicsapásokat aktivisták „hónapok óta a legsúlyosabb” támadásokként írták le. A Levante Front nevű lázadó csoport egyik vezetője azt mondta a Reutersnek, hogy „az oroszok csak megadást fogadnak el. Nincs más megoldásuk”.

Közben a szíriai kormány nyomására távozott az ősi Homsz városából az ellenzéki harcosok 120 fős csoportja. Mindez azt jelenti, hogy a rezsim teljesen visszaszerzi az ország központi helyén fekvő várost.

Az ENSZ – melynek vezetését mélységesen felháborította a segélykonvoja elleni véres támadás – közölte, hogy két nap szünet után felújítja segélyszállítmányait, melyekkel a lázadók uralta területeken élő lakosokat próbálják segíteni.

Frank Walter-Steinmeier német külügyminiszter azt javasolta, hogy néhány napra ne engedjék felszállni a harci gépeket Szíriában. A háborúban az Aszaddal szövetséges Irán elnöke viszont erre azt mondta: csak az Iszlám Állam és a dzsihadista Al-Nuszra front erősödne.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×