A német hatóságok nem rendelkeznek semmilyen adattal a 17 éves afgán fiatalemberrel kapcsolatban, ami arra vallana, hogy már korábban hatalmába kerítette a szélsőséges iszlám beállítottság.
Két évvel ezelőtt, szülei nélkül érkezett Németországba, ahol előbb egy menekültszálláson, a hónap eleje óta pedig egy német családnál élt. Egyelőre nem tudni, hogy mi váltotta ki belőle az erőszakot, amelynek során a Treuchtlingenből Würzburgba tartó helyiérdekű vasúton baltával és késsel felszerelve nekitámadt a körülötte ülő utasoknak.
Egy Hongkongból érkezett kínai család két tagját életveszélyesen megsebesítette, két további személyt szintén kórházba kellett szállítani a vérfürdő után, amelynek során – szemtanúk beszámolója szerint – azt kiáltozta, hogy Allahu akbar. Egy utas meghúzta a vészféket, mire a szerelvény megállt, és a tettes baltájával és késével felfegyverkezve utat tört magának a kijárat felé.
A vasúti töltés közelében beleütközött a rendőrség egy különleges bevetési egységébe, és mivel velük szemben is támadólag lépett fel, a rendőrök használták a fegyverüket, és agyonlőtték az afgán fiút.
Az ügyben a vizsgálatot a bajor tartományi belügyminiszter vezeti, aki úgy vélte, nem lehet kizárni, hogy a fiatalembert szélsőséges iszlám elvek kerítették hatalmukba. Ugyanis a szállásán folytatott nyomozás során az iszlám állam nevű terrorszervezet kézzel rajzolt zászlajára bukkantak.
Az ellenzéki Zöldpárt egyik vezetője, Renate Künast nyilatkozatban bírálta a rendőrség fellépését, amelyet a bajor belügyminiszter védelmébe vett, mondván, hogy a lövést leadó rendőrnek nem volt más választása a dühöngő afgán fiúval szemben.