eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Obama megbékélést és megértést kért

Megbékélést sürgetett Barack Obama a meggyilkolt rendőröket gyászoló Dallasban. Az öt tisztet egy színesbőrű veterán ölte meg válaszul arra, hogy amerikai rendőrök fekete polgári lakosokat öltek meg igazoltatások során. Az esetek miatt ismét több tüntetés volt a rendőri túlkapások miatt.

„Nem vagyunk olyan megosztottak, mint amilyennek tűnünk. Tudjuk, hogy a rendőrök döntő többsége nehéz és veszélyes munkát végez igazságos és profi módon. Tiszteletet és nem megvetést érdemelnek. Aki az összes rendőrt gyűlöli, az aláássa azok munkáját, akiktől a biztonságunk függ” – mondta Dallasban Barack Obama elnök a múlt héten lelőtt fehér rendőrökre emlékezve.

Az eseményen különböző vallású és bőrszínű közösségek tagjai vettek részt. Ott volt Obama felesége Michelle, Joe Biden alelnök és George Bush volt elnök valamint felesége Laura is.

A teremben kiállították az öt halott tiszt portréját és öt üres szék jelképezte hiányukat. A képek előtt puskákat tartó díszegyenruhás rendőrök álltak őrséget.

A dallasi rendőröket Micah Johnson leszerelt katona lőtte le azt követően, hogy más városokban a rendőrök igazoltatások során megöltek két polgári lakost. Az esetekről készült videók közfelháborodást váltottak ki és a korábbi túlkapások hatására is tömeges tüntetések voltak több amerikai városban.

Obama elnök sürgette, hogy vessenek véget a rendőrök és a tüntetők közötti ellentétnek és elismerte, hogy olyan dolgok kezelése is a rendőrökre marad, amire azok nem képesek – például a kábítószerfogyasztás vagy mentális betegségek következményeinek kezelése.

„Túl sokat kérünk a rendőrségtől, miközben túl keveset kérünk magunktól” – mondta, amire a közönség hosszan tartó tapssal válaszolt.

Az elnök egyenként megemlékezett a lelőtt rendőrökről, köztük a mindössze két hete házas Brent Thompsonról.

Beszédében arra utalt, hogy a szembenálló táborok leegyszerűsítik ami történik az országban és ez ellenséget csinál az amerikaiakból. A bírálóknak fel kell fogniuk, hogy a rendőrök veszélyes környékeken dolgoznak és pillanatok alatt kell döntéseket hozniuk. A rendőröknek pedig azt, hogy minden intézményben felütheti a fejét a rasszimus.

A sors keserű iróniája, hogy éppen a dallasi rendőrséget hozták fel példaként korábban arra, hogyan kell megerősíteni a bizalmat a testület és a polgárok között. Obama kiemelte, hogy a város fehér polgármestere és fekete rendőrfőnöke együtt dolgozik a sebek begyógyításáért.

Obama a megemlékezés után találkozik a lelőtt és megsebesített rendőrök családjaival, rendőri képviselőkkel és a civilszervezetek vezetőivel is hogy a bizalom helyreállításáról beszéljen velük.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×