eur:
407.58
usd:
385.99
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán

Bugár Béla: „Történelmi elágazáshoz érkezett az Európai Unió”

„Történelmi elágazáshoz érkezett az Európai Unió, és nekünk meg kell mondanunk, merre tovább” – mondta Bugár Béla, a szlovák parlament alelnöke az EU-tagállamok európai ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottsági elnökeinek pozsonyi tanácskozásán, a COSAC-on.

Bugár Béla szerint egyre inkább az általános ellenszenv és apátia, a populizmus és a szélsőségesség veszi át az uralmat a politikában. Az EU éppen ezért számos kihívás előtt áll. A kormánypárti Híd elnökének meggyőződése, hogy Szlovákia uniós elnöksége alatt az európai viták során felelősségteljes partner és közvetítő lesz.

A pozsonyi parlament alelnöke úgy véli, történelmi elágazáshoz érkezett az Európai Unió, ezért a brüsszeli képviselők feladata, hogy megmutassák az embereknek, hogy az uniónak van értelme. Bugár hangsúlyozta, hogy előrelépéseket kell tenni elsősorban a migrációs kérdésben, a terrorizmus elleni harcban, illetve a fiatal európaiak egzisztenciális kérdéseiben.

„Ne lehessen az, hogy néhány tagország döntsön például a migráció kérdésében, és saját akaratát ráerőszakolja a többi tagállamra. Ilyen nem fordulhat elő. Nem lehet az, hogy helyettünk más döntsön. Az Európai Unió akkor lesz egységes, ha azt mindenki magáénak fogja érezni, és minden egyes döntés közösen születik” – fogalmazott Bugár.

Bugár Béla véleménye szerint a jelen kérdéseire a választ az jelenti, hogy több Európára van szükség ott, ahol annak értelme van, és ahol a polgárok azt elvárják.

A szlovák külügyminiszter szintén felszólalt a pozsonyi értekezleten. Miroslav Lajčák azt hangsúlyozta, „az emberek félnek, hogy elveszítik a biztonságot, az identitásukat és a jólétet, ezért legfőbb ideje, hogy kritikus szemmel nézzünk az unióra és önmagunkra egyaránt”.

Kiemelte, hogy az unió a lehető legjobb kapcsolatot szeretné fenntartani Nagy-Britanniával. A tárgyalásokat nem lehet addig megkezdeni, míg London be nem jelenti a kilépést, ugyanakkor véleménye szerint nem lehet tétlenkedni. Ezzel arra utalt, hogy a szeptemberben Pozsonyban sorra kerülő EU-csúcson is foglalkoznak majd az unió jövőjével.

„Mindnyájan egy modern, előre tartó Európát szeretnénk, amely inkább összeköt, mint megoszt. El kell magyaráznom az állampolgárainknak, hogy az unió miért jelent megoldást, semmint problémát, miért a barátunk és nem az ellenségünk, miért nincs jobb alternatíva” – tette hozzá a szlovák külügyminiszter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×