A nürnbergi piackutató intézet, a GfK szóvivője a felméréssel kapcsolatban elmondta, hogy a nemzetközi pénzpiacon eluralkodott bizonytalanság alighanem ki fog hatni a németekre is, de jelenleg mégis az általános bizakodás jellemzi a fogyasztói hangulatot.
Ralf Bürkl szerint meglepetést keltett, hogy a vásárlási kedv 10 pont fölé emelkedett, amire több, mint egy éve nem volt példa. A GfK szóvivője úgy vélte, hogy a lakosság reménytkeltőnek ítéli meg a konjunktúra alakulását, saját anyagi helyzetét pedig annyira jónak látja, mint még soha, Németország újraegyesülése óta. Ezt a válaszadók a reálbérek töretlen növekedésével és a rendkívül alacsony inflációval magyarázták.
Az egy évvel korábbihoz képest 0,3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, míg az előző hónaphoz viszonyítva 0,1 százalékos volt a drágulás üteme. Az elemzők ennél valamivel magasabb inflációval számoltak.
Júniusban is az energiaárak csökkenése fékezte az inflációt. Tavaly júniushoz képest a háztartásokban felhasznált energia és az üzemanyagok ára közel 6 és fél százalékkal csökkent. Mindezt figyelembe véve Ralf Bürkl szinte magától értetődőnek nevezte a németek igencsak pozitív fogyasztói hangulatát. A GfK szóvivője ebből azt a következtést is megkockáztatta, hogy a konjunktúra egyik alappillérének tekintett lakossági fogyasztás remélhetőleg nagyjából kiegyensúlyozza majd a gazdaság fejlődésére mért esetleges csapást, amelyet Nagy-Britanniának az Európai Unióból történő kiválása válthat ki.