Ursula von der Leyen rámutatott arra, hogy a Nyugat fontosnak tartja a NATO és Oroszország kapcsolatának javítását célzó, 1997-ben létrehozott Tanács alapító okiratának maradéktalan betartását. Ebben az aláírók elkötelezték magukat arra, hogy nem telepítenek újabb katonai erőket a szerződő felek területével határos térségekbe.
A német védelmi miniszter megelégedéssel állapította meg, hogy hosszabb szünet után a NATO-Oroszország Tanács újraindította munkáját. Ursula von der Leyen azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy vázlatosan elkészült a Németország biztonságpolitikáját rögzítő úgynevezett Fehér Könyv felújított változata. Az első kiadás még a hidegháború idején, 1969-ben jelent meg.
A legutóbbi, 2006-ban közzétett Fehér Könyv Oroszországot mint Németország elsőrendű partnerét említette, lapértesülések szerint azonban a rövidesen megjelenő kiadás a nemzetközi terrorizmust, az ellenőrizhetetlen migrációt, és a klímaváltozással járó beláthatatlan fejleményeket nevezi meg legveszélyesebb biztonságpolitikai tényezőnek, Oroszországot pedig már nem partnerként, hanem vetélytársként említi.
A Fehér Könyv korszerűsített változatát Moszkvában aggasztónak nevezték. Putyin elnök szóvivője rámutatott, hogy Németország biztonságpolitikáját ismertető dokumentum egyértelműen Oroszország álláspontjának félreismeréséről tanúskodik, holott a moszkvai kormány a kölcsönös előnyökre alapuló együttműködés megteremtésén fáradozik Európában. Utalt arra is, hogy a Fehér Könyv rövidesen megjelenő változata távolról sem szolgálja a kelet-nyugati bizalom erősödését.
A NATO július elején esedékes varsói csúcsértekezletén kiemelt téma lesz az Oroszországgal fenntartott kapcsolat. A budapesti amerikai nagykövet szerint minden jel arra mutat, hogy Oroszország jelenleg versenytársa és nem partnere a NATO-nak; ezért a varsói csúcs résztvevői kénytelenek lesznek átértékelni a Moszkvához fűződő viszonyt. A diplomata azonban leszögezte, hogy az Észak-Atlanti Védelmi Szövetség nem jelent fenyegetést Oroszország számára.