Az állami tulajdonban lévő Saudi Aramco olajvállalat tovább növeli a kitermelést, hogy eleget tegyen a növekvő keresletnek – erről beszélt a cég vezérigazgatója.
Amin Nasszer szerint a többletolajat felszívja a piac és az év végén „helyreáll az egyensúly a kereslet és a kínálat között”. Ez pedig áremelkedéshez vezet, ami jó az olajexportőr országoknak.
Az év elején rekord-olcsóvá vált a kőolaj, mert a kitermelők többet hoztak a felszínre, amint amennyire a világnak szüksége volt.
Ennek ellenére a szaúdiak úgy gondolják, hogy a még több olaj nem okoz majd további áresést.
Az év első hónapjai során az olajár stabilizálódott és a hordónkénti 45 dollárra állt be.
A Nemzetközi Energiaügynökség jóslata alátámasztani látszik azt, amit a szaúdi olajfőnök mond. Az ügynökség szerint az év második felében megugrik a kereslet a kőolajra és meg is haladja majd a jelenlegi kínálatot – azaz 96 millió hordót naponta.
A Saudi Aramco ennek a kínálatnak a 10 százalékát biztosítja és ha még több a vásárló az olajra, akkor kész még többet a felszínre hozni.
Szaúd-Arábia az OPEC olajexportőr országok nemhivatalos vezetője. A szaúdiak nyomást gyakoroltak más tagállamokra, hogy tartsák magasan a kitermelést, ami ártott az amerikai kitermelőknek, akiknek magasabbak a költségeik – jegyezte meg a CNN.
Elemzők szerint a szaúdiak az ár befolyásával piaci pozíciójukat szeretnék megtartani. A hétvégén menesztették a veterán olajminisztert Ali al-Naimit és az Aramco elnöke, Halid al-Falih vette át a helyét.
Közben a szaúdiak jelezték, hogy részlegesen a tőzsdére kívánják az állami olajcéget, aminek értékét a Mohamed bin Szalman helyettes koronaherceg több mint 2 billió dollárra becsülte.