eur:
414.57
usd:
398.85
bux:
79470.25
2024. december 23. hétfő Viktória

Emléktáblát állít a City of Westminster a magyar zenésznek

London nagy múltú belkerülete: Westminster, emléktáblával adózik a Kodály-módszert Angliában meghonosító kóruskarnagy és zenepedagógus, Vajda Cecília munkásságának. A Magyar Rádió énekkarának hajdani karnagya 1967 óta élt Angliában, Kodály Zoltán ajánlására Yehudi Menuhin hívta meg munkatársának.

A brit fővárosban eddig hét magyarnak volt emléktáblája, Vajda Cecília zenepedagógusé, kóruskarnagyé a nyolcadik.

Liszt Ferencre magánkezdeményezésből állított márványlap emlékezik, a többi vagy a British Heritage, vagy a City of Westminster által elhelyezett, kerek kerámia korong. Ilyen jelöli például Kossuth Lajos és Bartók Béla hajdani londoni szálláshelyét, valamint a brit állampolgárokká lett Nobel-díjas Gábor Dénes és a filmproducer Sir Korda Sándor egykori lakását. Westmister kerület többek közt olyan hírneves lakóinak állított táblát, mint Winston Churchill vagy a zeneszerző Benjamin Britten.

Az idő tájt, amikor Lord Yehudi Menuhin zeneiskolát alapított Londonban kiemelkedő tehetségű fiataloknak, híre kelt a magyar Kodály-féle zenepadagógiai módszer eredményességének. Menuhin 1966-ban kérte Kodály Zoltánt, hogy küldjön Budapestről tanárt az iskolájába. Kodály Vajda Cecíliát, a Magyar Rádió kórusának vezető karnagyát, a Zeneakadémia tanárát szemelte ki, de a pártállami bürokrácia egy teljes évig halasztgatta a kiutazási engedély megadását.

Vajda Cecília végül megérkezett, a Kodály-módszer angliai apostola lett, de a kórusvezényléssel sem hagyott fel, a BBC Kórus meghívott karnagya volt, az együttessel hat hanglemezt készített. A magyar zeneművész, aki 2009-ben, 86 éves korában halt meg, azt tekintette legnagyobb tettének, hogy sikerült megalakítania a nagy-britanniai Kodály társaságot. Ennek jutalmául élete utolsó évében kapta meg a magyar Bartók-Pásztory-díjat.

Hajdani lakóhelyén, a londoni Hallam Streeten ezentúl a polgármester és a magyar nagykövet által közösen felavatott emléktábla hirdeti, hogy Vajda Cecília nem élt és munkálkodott hiába.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×