Kedden Miloš Zeman cseh köztársasági elnök katonai tiszteletadás mellett a prágai várban fogadta Hszi Csin-pinget, hogy aláírják a két ország közti stratégiai partnerségről szóló szerződéseket. A kínai elnök tiszteletére 21 ágyúlövés is eldördült a Hradzsinban. A gazdasági, kereskedelmi és oktatásügyi együttműködésről szóló dokumentumok szignálása után a kínai államfő kijelentette, "az aláírt stratégiai partnerség a két ország kapcsolatainak jövőbe mutató iránytűje."
Miloš Zeman úgy nyilatkozott, hogy a kínai befektetések értéke Csehországban az idei évben meghaladja a 95 milliárd koronát, vagyis mintegy 3,5 milliárd eurót. A cseh elnök arról is tájékoztatott, hogy a legnagyobb cseh autógyár, a Škoda Auto a következő öt évben mintegy 60 milliárd korona értékű beruházást hajt végre Kínában.
A kínai köztársasági elnök vendégül látása nem aratott osztatlan sikert Csehországban. Már hétfőn, érkezésének napján több emberi jogi aktivista is tüntetett ellene, és összetűzések is kialakultak a tüntetők valamint a Prágában élő kínai kisebbség között. A rendőrség 10 embert előállított. A tüntetések másnap is folytatódtak. A cseh elnök minden tiltakozó megmozdulást politikai indíttatásúnak nevezett.
A TOP09 nevű ellenzéki párt két képviselője, Miroslav Kalousek és Karel Schwarzenberg két tibeti zászlót akasztott ki a parlament épületére. A szókimondásáról híres Schwarzenberg a kínai elnök pompát sem nélkülöző fogadását eltúlzottnak nevezte, és szó szerint a következőket mondta: "Ilyen mértékű seggnyalást még soha nem értem meg, és mindezt egy diktátor előtt. Abba a várba, ahol Masaryk és Havel is székelt, most meghívtak egy diktátort. Még Hácha sem hívta meg ide Hitlert."
Hszi Csin-ping kedden találkozott még Bohuslav Sobotka cseh kormányfővel, a kétkamarás cseh parlament elnökeivel és Prága polgármesterével is. Szerdán délelőtt pedig vendéglátójával együtt részt vett a cseh-kínai gazdasági és kereskedelmi fórumon.
Szerző: Kiss Balázs, Pozsony