eur:
400.74
usd:
371.6
bux:
92318.42
2025. március 26. szerda Emánuel
Guatemalaváros, 2016. február 2.A zikavírust terjesztő egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti) egyik példánya a guatemalai főváros, Guatemalaváros járványügyi intézetében 2016. február 1-jén. Ezen a napon az Egészségügyi Világszervezet, a WHO globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett a zikaláz miatt. (MTI/EPA/Esteban Biba)
Nyitókép: MTI/EPA/Esteban Biba

Magyar kutatók hozhattak áttörést egy súlyos betegségnél

A világon egyedülálló, a malária gyógyításában valószínűleg jól használható új gyógyszerjelölt vegyületeket állítottak elő a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán. A kutatók kiemelkedő munkáját a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el.

A manapság évente világszerte 350-500 millió megbetegedést és csaknem egymillió ember halálát okozó malária elsősorban a trópusi éghajlatú vidékeken fordul elő. A kórt a nőstény Anopheles szúnyog által terjesztett paraziták váltják ki. A maláriafertőzések száma évtizedeken át csökkent, mostanában azonban ismét emelkedik, melynek egyrészt az az oka, hogy a betegséget terjesztő szúnyogok kezdenek az eddig használt rovarirtókkal szemben ellenállóvá válni, másrészt a gyógyítására szolgáló készítmények jelentős részére a kórokozó is rezisztens lett. Ezért megnőtt az igény az ilyen kór esetén adható új gyógyszerhatóanyagokra.

A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán (DE GYTK) dolgozó ötfős kutatócsoport csaknem három évig tartó munkával jelentős eredményeket ért el a területen. Bege Miklós tudományos munkatárs, a csoport tagja a hirek.unideb.hu-nak elmondta: eredetileg a vírus- és tumor-ellenes gyógyszerekben viszonylag gyakran alkalmazott új nukleozid analógok kémiai úton történő kifejlesztésén dolgoztak, amikor olyan vegyületeket találtak, melyekről azt feltételezték, hogy hatékonyak lehetnek a malária ellen.

„A hazai partnerek mellett belga, cseh, brazil és indiai biológusokkal működünk együtt. A legszorosabb kapcsolatot az indiai kollégákkal tartjuk fenn, ahová elküldtük a nálunk előállított, szóban forgó vegyületeket, amik közül ők választották ki azokat a származékokat, amelyek a leghatékonyabbak, majd ezeket tovább vizsgálták és igazolták azon feltételezésünket, hogy az egyikből akár hatékony malária-elleni új gyógyszer lehetne” – magyarázta Bege Miklós.

Mint olvasható, a felfedezés azért is rendkívül meghatározó a debreceni Gyógyszerésztudományi Kar kutatói számára, mert az ennek során gyűjtött tapasztalatokat felhasználva utat nyitott további hasonló kutatásokhoz, melyek akár más betegségek ellen is hatásos újabb vegyületek előállításához vezethetnek.

A DE GYTK kutatói a maláriával kapcsolatos eredményeiket egy szakfolyóiratban megjelent tudományos cikkben foglalták össze, amiért megkapták a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díját.

A teljes tanulmány itt érhető el.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: az ukrajnai béke fenntartását mindenképpen Európának kellene kifizetnie

Kaiser Ferenc: az ukrajnai béke fenntartását mindenképpen Európának kellene kifizetnie

Az Egyesült Államok és Oroszország jelenleg Ukrajna és Európa feje felett tárgyal a tűzszünetről, miközben az általuk megkötendő alkut a tervek szerint Európa fogja betartatni. Az NKE docense szerint ez naiv elképzelés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.26. szerda, 18:00
Balasa Levente
a Siemens Zrt – Smart Infrastructure szakmai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×