eur:
402.94
usd:
348.84
bux:
95317.22
2025. június 15. vasárnap Jolán, Vid
Nyitókép: Unsplash

Megtalálták a vulkánt, amely közel kétszáz évvel ezelőtt lehűtötte a Földet

A tudósokat sokáig tartotta lázban, hogy vajon hol lehet az a tűzhányó, ami az 1830-as években történt kitörésével hatással volt bolygónk klímájára.

A kutatóknak közel 200 évvel a kitörése után végre sikerült meghatározniuk a rejtélyes Zavaritskii-vulkán helyét: a Csendes-óceánon található Kuril-szigetek Oroszországhoz tartozó, Szimusir nevű szigetén található - írja a CNN.

A vulkán legendássá vált, miután régóta ismert volt, hogy itt történt a 19. század egyik legpusztítóbb kitörése. A tudósoknak viszont mindeddig nem sikerült pontosan meghatározniuk, hol is található a felrobbant tűzhányó. Virágkorát a kis jégkorszakban élte, melyről tudjuk, hogy 1 fokkal csökkent a Föld átlaghőmérséklete, de a szakértők számára eddig csak annyi állt rendelkezésre, hogy az 1830-as években semmisült meg.

Az új felfedezés mérföldkőnek számít a területen. A kutatók úgy akadtak a vulkán nyomára, hogy Grönlandi jégmintákban vizsgálták a kénizotópokat az eseményből származó hamu- és üvegmintákkal együtt. Az áttörést akkor érték el, amikor rájöttek, hogy a Grönlandon talált kénminták hatszor olyan sűrűk, mint a déli-sarki fúrások alkalmával találtak, ahol eredetileg a kitörést sejtették.

"Meg vagyok döbbenve, hogy egy ekkora kitörésről sehol sem találtunk feljegyzést. Lehetséges, hogy valahol, egy orosz vagy japán könyvtár mélyén találunk majd valamit arról, hogy 1831-ben hamu hullott az égből, vagy különös légköri jelenségeket tapasztaltak, éppen ezért érdekes része a kutatásnak az utómunka" - mondta a CNN-nek William Hutchinson, a tanulmány fő szerzője.

Címlapról ajánljuk
Tömeges járattörlések az izraeli légtér lezárása miatt

Tömeges járattörlések az izraeli légtér lezárása miatt

Tömeges járattörlést jelentettek be mind az izraeli, mind a külföldi légitársaságok vasárnap a Tel-Aviv melletti Ben Gurion nemzetközi repülőtér és az izraeli légtér lezárása miatt.

Erdőtüzek: Közép-Európa is egyre rizikósabb helyzetben van

Alapvetően az emberek különböző tevékenységeire vezethető vissza, hogy ennyire nagy a tűzveszély világszerte – mondta az InfoRádióban a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kutatója. Valkó Orsolya figyelmeztetett: nemcsak válaszlépésekben kell gondolkodni, hanem proaktívan kell fellépni, hogy minél kevesebbszer és minél kisebb területen legyenek tűzvészek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.15. vasárnap, 18:00
Kis-Benedek József
biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora
Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Szombat éjszaka újabb iráni válaszcsapás érte el Izraelt: tíz ember meghalt, húsz eltűnt, kétszáz megsérült. Izraeli támadások során találatot kapott az iráni védelmi minisztérium épülete (vélhetően válaszként Teherán hasonló tegnapi akciójára) illetve egy olajdepó. Mindkét fél elhúzódó háborúra készül. A szakértők attól tartanak, hogy Irán elzárhatja a fosszilis tüzelőanyagok szállításában kulcsfontosságú Hormuzi szorost. A nap folyamán az izraeli légierő súlyos támadásokat mért Teheránra, Irán pedig ballisztikus rakétákat lőtt ki Izrael államra. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×