eur:
413.17
usd:
401.03
bux:
81679.11
2025. január 10. péntek Melánia
Nyitókép: Unsplash

Megtalálták a vulkánt, amely közel kétszáz évvel ezelőtt lehűtötte a Földet

A tudósokat sokáig tartotta lázban, hogy vajon hol lehet az a tűzhányó, ami az 1830-as években történt kitörésével hatással volt bolygónk klímájára.

A kutatóknak közel 200 évvel a kitörése után végre sikerült meghatározniuk a rejtélyes Zavaritskii-vulkán helyét: a Csendes-óceánon található Kuril-szigetek Oroszországhoz tartozó, Szimusir nevű szigetén található - írja a CNN.

A vulkán legendássá vált, miután régóta ismert volt, hogy itt történt a 19. század egyik legpusztítóbb kitörése. A tudósoknak viszont mindeddig nem sikerült pontosan meghatározniuk, hol is található a felrobbant tűzhányó. Virágkorát a kis jégkorszakban élte, melyről tudjuk, hogy 1 fokkal csökkent a Föld átlaghőmérséklete, de a szakértők számára eddig csak annyi állt rendelkezésre, hogy az 1830-as években semmisült meg.

Az új felfedezés mérföldkőnek számít a területen. A kutatók úgy akadtak a vulkán nyomára, hogy Grönlandi jégmintákban vizsgálták a kénizotópokat az eseményből származó hamu- és üvegmintákkal együtt. Az áttörést akkor érték el, amikor rájöttek, hogy a Grönlandon talált kénminták hatszor olyan sűrűk, mint a déli-sarki fúrások alkalmával találtak, ahol eredetileg a kitörést sejtették.

"Meg vagyok döbbenve, hogy egy ekkora kitörésről sehol sem találtunk feljegyzést. Lehetséges, hogy valahol, egy orosz vagy japán könyvtár mélyén találunk majd valamit arról, hogy 1831-ben hamu hullott az égből, vagy különös légköri jelenségeket tapasztaltak, éppen ezért érdekes része a kutatásnak az utómunka" - mondta a CNN-nek William Hutchinson, a tanulmány fő szerzője.

Címlapról ajánljuk
Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

MOHU: az ünnepi rekordforgalomban sem volt tömeges automataleállás

A fél év alatt teljesült egymilliárdos visszaváltási darabszám (műanyag palack, fémdoboz és üveg) azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerben ebből 700 000 nem újrahasznosítóban, hanem a hulladéklerakókban kötött volna ki – mondta az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője. Hozzátette azt is, hogy bizonyos visszaváltógép-leállások rendszerszerűek, mindig elő fognak fordulni, ám gyorsan orvosolhatók.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Az Egyesült Államok stratégiai helyzete a Csendes-óceán nyugati részén komoly kihívásokkal néz szembe, különösen Kína, Oroszország és Észak-Korea növekvő befolyása miatt. Ebben a geopolitikai helyzetben Guam, az USA csendes-óceáni területe kulcsfontosságú szerepet tölt be az amerikai katonai jelenlét és védelmi képességek szempontjából. A sziget védelme és fejlesztése sürgős feladattá vált, amely a következő kormányzat egyik legfontosabb nemzetbiztonsági prioritása lehet - számolt be a Breaking Defense.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. január 10. 11:05
×
×
×
×