Az alsósajói vasércbányából kifolyó, rengeteg vasvegyületet, valamint más veszélyes nehézfémeket, nikkelt, mangánt, cinket vagy arzént tartalmazó bányavíz 2022 eleje óta szennyezi a Sajó vizét. Ezt egy ideig tudták csökkenteni, de a szennyezést teljesen megállítani nem.
Miközben a szlovák kormány június elején 1,5 millió eurót különített el a probléma megoldására. Elsősorban arra, hogy megakadályozzák a víz lefolyását a bánya alsóbb szintjeire, ahonnan már szennyezetten kerül ismét a felszínre, majd a Sajóba.
Állítólag a bányamentő szolgálat június folyamán helyzetfelmérést végzett a bányában, a napokban pedig nekiláttak a legégetőbb munkálatoknak. Előkészítik a terepet a betonozáshoz, a csövek lefektetéséhez, illetve a Márta-tárnában elkezdődött a gát építése, melynek az lesz a feladata, hogy felfogja a szennyezett vizet, amit aztán elvezetnek.
A ma7.sk-nak Varga Tibor sebész, a Szlovák Horgász Szövetség rozsnyói szervezetének vezetőségi tagja, a Sajó megmentéséért küzdő aktivisták egyike arról beszélt, hogy az elmúlt időszak viszonylag szárazabb időjárása következtében alacsonyabb a folyó vízállása, s a kifolyás utáni néhány kilométeren ismét narancssárgás, rozsdaszínű a Sajó, hasonló, mint 2022 nyarán. Hozzátette, az arzén szintje is növekedett a vízben, amit az állami geológiai intézet mérései is megerősítettek.
Összességében azt mondhatjuk, most sokkal rosszabb a helyzet, mint egy évvel ezelőtt,
közölte. Igaz, hogy 2022-ben elvégezték a bányamunkákat, amivel körülbelül 80 százalékkal sikerült csökkenteni a Sajóba jutó víz mennyiségét, 2 literre másodpercenként. Csakhogy, azóta megváltozott a helyzet, ez a mutató több mint megkétszereződött, és folyamatosan növekszik - mondta Varga Tibor.
"Én attól félek, hogy amint sikerül javítani a mutatókon, ha nem lesz is tökéletes, csak egy kicsit is jobb az eddiginél, azt mondják majd, eredményt értek el, megoldást találtak a problémára, aztán minden marad a régiben" – tette hozzá.
Mindenesetre a cikk szerint a rozsnyói Regionális Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet július 30-i rendelete megtiltja azoknak a halaknak a fogyasztását, amelyeket a Sajó folyóból fogtak ki az alsósajói bánya és a Rozsnyói járás határa közötti szakaszon. Az indoklás: a halakban mért arzén mennyisége „komoly veszélyt jelenthet az emberek egészségére”.