eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Isolation Quarantine Coronavirus Covid 19
Nyitókép: Xesai/Getty Images

Különös tanulmány látott napvilágot a Covidról

Az UNSW Sydney Kirby Intézet és a Sydney-i St Vincent Kórház által készített új tanulmány szerint a koronavírus-fertőzés utáni hosszú távú (long) Covid-tünetek a betegek többségénél idővel megszűnnek, ráadásul jóval hamarabb, mint eddig feltételezték.

A Nature Communications folyóiratban közzétett ADAPT-tanulmány az első ausztráliai koronavírus-hullám során megfertőződött embereket és egy megfelelő kontrollcsoportot követett két éven keresztül. Az önbevalláson alapuló egészségügyi információkat részletes vérmintaelemzéssel kombinálták. 2022 januárjában a Kirby Intézet csapata kimutatta, hogy a „hosszú Covid” klinikai tünetek a fertőzés után nyolc hónappal összhangban vannak a tartós gyulladásos választ jelző biomarkerekkel.

Chansavath Phetsouphanh, a tanulmány vezető szerzője ugyanezen csoport vérmarkereinek jelentős javulásáról számolt be 24 hónappal a megbetegedés után. A legtöbb minta esetében a kóros immunműködést jelző biomarkerek megszűntek. A laboratóriumi adatok korreláltak a betegek önbevallásaival is, 62 százalékuk az életminősége és egészségi állapota javulásáról számolt be – idézi a Portfolio.

Gail Matthews professzor megjegyezte, hogy bár biztatók az adatok, a betegek körülbelül egyharmada még mindig az életminőségét érintő folyamatos tünetekről számolt be.

Anthony Kelleher professzor figyelmeztetett arra, hogy az eredmények egy speciális, nem oltott kohorszra (csoport) vonatkoznak, amely a Covid-19 egy korai törzse okozta a fertőzést, általában enyhe vagy mérsékelt kezdeti tünetekkel. Hangsúlyozta azonban, hogy a tanulmány optimizmusra ad okot, mivel a legtöbb, hosszú ideig tartó szimptómáktól szenvedő embernél a tünetek és a biomarkerek idővel jelentősen javulnak.

A The Lancet általános orvosi folyóirat korábbi becslései szerint a long-covid körülbelül 65-70 millió embert érinthet.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×