eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Cropped image of screen showing researcher looking in a microscope fertilising an egg. Intracytoplasmic sperm injection.
Nyitókép: Morsa Images/Getty Images

Csodaszámba megy ez a klónozott állat, amely a többivel ellentétben nem pusztult el

Retro létezése bizonyíték a tudomány fejlődésére.

Retro egy klónozással "létrejött" rézuszmajom, 2020. július 16-án született meg Kínában. Tekintve, hogy a korábbi próbálkozások során az állatok vagy halva születtek, vagy néhány nappal a világrajövetelük után elpusztultak, az eset igen komoly előrelépés a klónozás terén. A tudósok egyébként arra számítottak, hogy nagyjából egy évig élhet az állat, ehhez képest a születése óta már három és fél év telt el, ő pedig köszöni, jól van - idézte a hvg.hu.

A rézuszmajmokat gyakran használják állatkísérletekhez, szervezetük felépítése nagyban hasonlít az emberéhez.

A tudósok Retro létrehozására a szomatikus sejtmagtranszfer (SCNT) technológiáját alkalmazták. Ez lehetővé teszi, hogy genetikailag azonos egyedeket hozzanak létre. Az eljárás során a szomatikus sejt magját eltávolítják, majd egy olyan petesejtbe ültetik be, amelynek magját vagy eltávolították, vagy kikapcsolták. (Ezt az eljárást használták brit tudósok 1996-ban, amikor létrehozták a klónozott bárányt, Dollyt.) A kutatók végül a klónozott sejteket nem klónozott embriókba ültették be, ami már lehetővé tette a normális fejlődést.

Forrás: https://www.nature.com/
Forrás: https://www.nature.com/

A Kínai Tudományos Akadémia tudósai szerint a technológia jelentős mértékben növelheti a sikeres klónozások arányát. Ugyanakkor továbbra is komoly etikai kérdéseket vet fel az, hogy lehet-e rézuszmajmokat gyártani csak azért, hogy legyen min kísérletezni.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×