Először végeztek Magyarországon petefészekfagyasztást daganatos gyermekeknél. Az új eljárás hatalmas áttörést hozhat a gyógyult gyermekek későbbi családalapításában – mondta az InfoRádióban a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának szakorvosa.
Az új módszer alapja a petefészek eltávolítása, lefagyasztása gyerekkorban, és utána felnőttkorban, amikor a felnőtt gyógyult beteg gyermeket szeretne vállalni, akkor a petefészekszövet visszaültetése a hasüregbe – magyarázta Sükösd Zita.
Az eljárásra azért van szükség, mert gyermekek daganatos megbetegedése során olyan erős kemoterápiás kezeléseket, sugárterápiát, illetve egyéb kezeléseket kaphatnak, amelyekkel a petefészekszövetet hosszú távon károsítják, és ez a károsodás a teljes petefészek kimerüléshez vezethet.
A meddőség megakadályozása érdekében ezért a petefészket még időben eltávolítják, és a gyermek 25 éves koráig fagyasztva tárolják.
A későbbi visszaültetés így nagy eséllyel hozhat természetes gyermekáldást – mondta a gyermeksebész.
Sükösd Zita kiemelte, hogy a módszer felnőttek körében már sikeresen működik, mostantól pedig a gyermekek számára is elérhetővé válik. A világon már több olyan gyermek született, akinek az anyukája gyermekként volt daganatos beteg, és eltávolították a petefészkét. Így már jó tapasztalatok vannak visszaültetésről.
A Semmelweis Egyetem fél évvel ezelőtt kapta meg engedélyt az eljárásra, és most
már öt gyermeken végeztek el ilyen műtétet,
és remélhetőleg a jövőben ez szaporodni fog.
Számítások szerint az új eljárást évente 25-30 daganatos gyermeknél kell/lehet majd elvégezni, ehhez minden feltétel adott – fogalmazott a szakorvos.
A műtét nagy előnye, hogy nincs látható heg, és az egynapos sebészeti eljárást követően akár aznap vagy másnap már haza is mehet a beteg.