eur:
411.18
usd:
392.45
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Woman With Pipette And Test Tubes
Nyitókép: RomoloTavani/Getty Images

Mesterséges genomból állítottak elő élő sejtet

A biológia iparosításával forradalmasítja az üzemanyagok és gyógyszerek előállítását, de jobb, ha nem kerül ki a szabad természetbe.

A Nottingham Egyetem munkatársai a Cell hasábjain számoltak be róla, hogy sikerrel járt a szintetikus genomú élesztő létrehozására irányuló tudományos program - írja az Axios híradása alapján az Index.

Az eredmény tudományos mérföldkőnek számít, úgy jött létre, hogy a kutatók 16 kromoszóma mesterséges változatát állították elő, majd egyesítették ezeket egy élő organizmusban.

A tudomány eddig csak baktériumokat és vírusokat tudott mesterséges genetikával előállítani, ám az állati és növényi sejtek jóval összetettebbek, ezért az élesztő létrehozása nagyon nehéz elméleti és technikai kihívás volt. A problémát az jelenti, hogy a beavatkozás legtöbbször mérgező és végzetes a sejt számára - írja a tudományos portál.

Három fő célt értek el a kutatók a mesterséges élesztővel: fokozták a genom stabilitását, megváltoztatták bizonyos genetikai instrukciók célját, és olyan rendszert építettek be, amellyel a jövőben könnyebb lesz különböző képességekkel felruházni a sejteket. Így képesek lehetek elérni, hogy az organizmusok például metán elfogyasztásával gyógyszert, vagy akár üzemanyagot állítsanak elő.

Azonban a technológia egyik potenciális veszélye, hogy ezt a biovegyipari folyamatot a természetben is folytatják, ha esetleg kiszabadulnak.

A kutatók felhívták rá a figyelmet, hogy a mesterséges sejtek használatának még jogi szabályozásra van szüksége. A portál azt írja, Benjamin Blount, a mesterséges élesztő előállítását vezető kutató igyekezett mindenkit megnyugtatni, az általuk megalkotott organizmus nem tudja génjeit tovább örökíteni, természetes körülmények között életképtelen.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×