eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Businessman touching the brain working of Artificial Intelligence (AI) in the futuristic business and coding software development on interface and synchronize network connection, IoT, innovative and technology of business.
Nyitókép: ipopba/Getty Images

Mesterséges intelligencia: a Google sem érti, hogyan generál bizonyos válaszokat saját technológiája

Sundar Pichai szerint globális szabályozási rendszerért kiált a használata – a nukleáris egyezményhez hasonlóan.

A techcég vezérigazgatójának álmatlan éjszakákat is okoz a mesterséges intelligenciában rejtőző lehetőségek miatti aggodalom: a technológia nagyon nagy károkat okozhat, ha rossz célra használják – idézi Sundar Pichait a The Guardian.

"Nagyon káros lehet, ha rosszul alkalmazzák, még nem ismerjük az összes választ vele kapcsolatban, miközben a technológia gyorsan fejlődik. Szóval hogy vannak-e miatta álmatlan éjszakáim? Abszolút" – mondta Pichai a CBS-nek adott interjújában.

A Google anyavállalata, az Alphabet maga is tulajdonol egy mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatot, a DeepMindot, és nemrég mutatta be saját chatbotját, a Bardot, melyet az OpenAI ChatGPT-jének megjelenésére készített válaszként. Pichai szerint globális szinten kellene szabályozni a technológia használatát.

A múlt hónapban több ezer mesterségesintelligencia-szakértő, -kutató és -támogató – köztük Elon Musk, a Twitter tulajdonosa – írta alá azt a levelet, amelyben követelték, hogy legalább hat hónapra szüneteltessék az "óriás" mesterséges intelligenciák létrehozását, mivel aggódnak amiatt, hogy a technológia fejlődése kicsúszhat az irányítás alól.

A ChatGPT és a Bard mögött álló, nagy nyelvi modellként ismert mesterségesintelligencia-technológia az internetről származó hatalmas adathalmazon alapul, képes tartalmakat készíteni a felhasználók különböző formátumú kéréseire, legyen szó versről, esszéről vagy programkódról. A Dall-E és a Midjourney nevű rendszerek, melyek a chatbotok képgeneráló megfelelői, szintén meghökkenés és riadalom keverékét váltották ki azzal, hogy olyan valósághű képeket készítettek, mint például Ferenc pápa dzsekiben.

A Google vezérigazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a chatbotokat könnyen használhatják dezinformáció terjesztésére. Hozzátette ugyanakkor, hogy a most bárki által elérhető saját technológiájukat, a Bardot, biztonságosnak tartja. Azt ugyanakkor elismerte, hogy

a Google sem érti, hogyan generál bizonyos válaszokat saját technológiája.

Amikor a CBS riportere rákérdezett, hogy adhattak olyasmit az emberek kezébe, amit nem értenek teljesen, úgy válaszolt: "Az emberi agy működésének sem tiszta még minden vetülete az ember számára."

Hozzátette: látja, hogy az emberek aggódnak a mesterséges intelligencia gyors fejlődése miatt és nem teljesen látják át, milyen hatást gyakorol majd az életükre. Pichai szerint hatalmas gazdasági hatása lesz a technológiának: el tudja képzelni, hogy egy radiológus például már öt éven belül mesterséges intelligenciát használ asszisztenseként a sürgős esetek priorizálása érdekében.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×