Infostart.hu
eur:
400.12
usd:
342.4
bux:
99529.53
2025. július 14. hétfő Örs, Stella
COVID‑19 virus destruction on a black background.
Nyitókép: Yuichiro Chino/Getty Images

Új magyar vizsgálat bizonyította egy koronavírus-terápia eredményességét

Magyar kutatók klinikai vizsgálatai igazolták a fluvoxamin eredményességét a Covid gyógyításában.

A betegek a készítmény hatására majdnem egy héttel hamarabb elhagyhatták a kórházat, és gyorsabban váltak tünetmentessé - közölte a Semmelweis Egyetem (SE).

Az egyetem kutatói több mint másfél éves klinikai vizsgálat folytattak, amelyben 66 középsúlyos - kórházi kezelésre és oxigénre szoruló, de gépi lélegeztetést még nem igénylő - koronavírusban szenvedő beteg négy hónapon keresztül kapott fluvoxamin kezelést.

"Rövidíti a kórházi ellátás hosszát és gyorsítja a gyógyulást"

- összegezte a közleményben a kutatás legfőbb megállapításait Fekete Andrea, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának egyetemi docense, a kutatási program vezetője.

Hozzzátette: azok a koronavírussal fertőzött betegek, akik a klinikai kezelés részeként négy hónapon keresztül fluvoxamin gyógyszert kaptak - szájon át, napi kétszeri adagolásban - öt nappal korábban hagyhatták el a kórházat, a teljes tünetmentességet pedig mintegy egy héttel hamarabb érték el, mint a placebót kapott betegek. A betegek gyorsabb gyógyulásán túl annak is kiemelt jelentősége van, hogy a kórházi ellátás rövidülése egyúttal az ellátórendszer kapacitását is növelheti és csökkenti a költségeket - tette hozzá Fekete Andrea.

A vizsgálatba bevont 66 középsúlyos állapotú, oxigén terápiában részesülő beteg átlagéletkora 55 év volt.

A kezelés különösen hatékonynak bizonyult azoknál a magas rizikójú pácienseknél, akik diabétesszel, magas vérnyomással vagy krónikus tüdőbetegséggel küzdenek - ismertette a kutató, aki szerint a másfél évig tartó fázis II-es klinikai vizsgálatok eredményei arra utalnak, hogy a kezelés mérsékelheti a gyulladásos folyamatokat és a tüdő károsodást is, valamint enyhíti a szubjektív tünetek egy részét, például a kínzó köhögést.

Az alapötlet a magyar kutatócsoport korábbi felfedezésén alapul, mely szerint a Sigma-1 receptor serkentése gyulladáscsökkentő és hegesedést gátló hatású lehet a tüdőben. Korábbi neurobiológiai kutatások kimutatták, hogy a Sigma-1 receptor aktiválása csökkenti az agyban a gyulladásos folyamatokat, ezáltal hat jótékonyan a szervezetre.

Fekete Andrea kutatócsoportja ismerte fel, hogy

több szerv - például a tüdő, a vese vagy a szem - esetében is igazolható a központi idegrendszerhez hasonló védő mechanizmus.

Felfedezésüket - miszerint a Sigma-1 szerepet játszik a vese oxigénhiányos károsodásában, így jó célpontja lehet az ilyen irányú gyógyszerfejlesztéseknek - elsőként publikálták 2016-ban, ez azóta Európán kívül már az USA-ban, Japánban, Kínában, Kanadában és Izraelben is szabadalmi védettséget kapott, eredményeiket több neves szaklap közölte.

"A most zajlott klinikai vizsgálat sikeres lebonyolítása azért is kiemelkedő eredmény, mert nagyon ritkán fordul elő a magyar gyógyszerkutatásban, hogy egy hazai gyógyszerkutatási szabadalom itthon jut el a klinikai vizsgálatok kettes fázisába" - mondta Fekete Andrea.

A közlemény szerint mivel a fluvoxamin egy régóta alkalmazásban lévő antidepresszáns gyógyszer,

amelynek ezúttal új terápiás hatásait vizsgálták a kutatók, ezért a kezelés folyamatos szoros megfigyelés mellett történt. Az eredmények azt mutatják, hogy a szer biztonságosan adható, súlyos mellékhatást nem regisztráltak a vizsgálat során.

"A fázis II-es klinikai tanulmány tanulságait, eredményeit rövid időn belül szeretnénk publikálni egy nívós nemzetközi lapban, illetve a szerzett tapasztalataink alapján a további vizsgálatokat a tüdő gyulladásának és károsodásának kezelésével kapcsolatban az idiopátiás tüdőfibrózisban szenvedő betegek körében kívánjuk folytatni" - hangsúlyozta Fekete Andrea.

A klinikai vizsgálat indításához szükséges megelőző kísérletes vizsgálatokat a Semmelweis Egyetem-MTA Lendület Diabétesz Kutatócsoportja végezte el együttműködve a PTE Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetével. A mérések és a vizsgálatok a Semmelweis Egyetem, a korábbi Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és a SigmaDrugs Kutató Kft. együttműködésében valósultak meg a Semmelweis Egyetemen és egyes hazai járványkórházakban. Mint írták, a kutatás sikeres lebonyolításában kiemelt szerepet játszottak Müller Veronika, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának vezetője és Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, valamint a vizsgálatban résztvevő orvosok és betegek.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Robert Fico: Keddig megállapodást akarunk kötni az EU-val

Robert Fico: Keddig megállapodást akarunk kötni az EU-val

Szlovákia próbál megállapodást kötni az uniós vezetőkkel azokról a garanciákról, amelyek enyhítenék az orosz gázszállítások 2028 januárjától tervezett leállításának káros következményeit. Robert Fico elmondta, milyen megállapodás szükséges ahhoz, hogy aláírják a 18. szankciós csomagot.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Masszív fegyverszállítmányt kaphat Ukrajna Trumptól, orosz földön folytatódhat a háború - Híreink az ukrán frontról hétfőn

Masszív fegyverszállítmányt kaphat Ukrajna Trumptól, orosz földön folytatódhat a háború - Híreink az ukrán frontról hétfőn

Donald Trump elnök ma várhatóan bejelenti első Ukrajnának biztosított fegyverszállítmányát, ez az Axios forrásai szerint lehet, hogy olyan rakétákat is tartalmaz majd, melyek akár Moszkvát is el tudják majd érni. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nemrég arról beszélt, hogy most megteremtik a körülményeket ahhoz, hogy Oroszország területén folytatódjon a háború. Az orosz hadsereg Kupjanszk bekerítésén dolgozik, közben nagy erőkkel támadnak Szumiban és a pokrovszki térségben is. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×