Az elmúlt harminc évben leginkább a testsúlyfölösleg miatt lett magasabb a kettes típusú cukorbetegségben szenvedő fiatalok száma egy friss kutatás szerint, amely 1990–2019 közti adatokat elemzett. Főként a 30 év alatti nők érintettek, a magas BMI volt a fő oka a diabétesz kialakulásának – írja a Sky News.
A kettes típusú cukorbetegség jellemzően középkorú vagy idősebb felnőtteknél alakul ki és több veszélyes állapot megnövekedett rizikójával jár együtt. Ezek között van a látásvesztés és a szívbetegség, de a cukorbetegség következménye lehet a korai halálozás is.
A kutatás szerint ugyanakkor egyre több 40 év alatti felnőttnél diagnosztizálnak kettes típusú diabéteszt.
A kutatásból kiderült, hogy régiótól függetlenül a magas testtömegindex a kettes típusú cukorbetegség korai kialakulásának fő kockázati tényezője minden országban. A kutatók szerint ennek megelőzésére elengedhetetlen az egészséges életmód és a testsúly kontroll alatt tartása.
Az alacsony-közepes és közepes szociodemográfiai indexű országokban élőknél volt a legmagasabb a kettes típusú diabétesz aránya, míg az alacsony szociodemográfiai indexű országokban kevesebb volt a betegséggel diagnosztizáltak száma, ugyanakkor a legmagasabb volt a kettes típusú diabétesszel kapcsolatos halálozási arány.
A szociodemográfiai index a társadalmi és gazdasági fejlettség reprezentációjaként egyesíti a világ országainak gazdaságára, képzettségére és termékenységi arányára vonatkozó információkat – az egészségügyi eredmények pedig szorosan kapcsolódnak ehhez a mérőszámhoz.