eur:
404.11
usd:
355.12
bux:
92176.67
2025. április 30. szerda Katalin, Kitti
Az Orion amerikai Hold-űrhajó egy Artemis hordozórakétával összekapcsolva a Kennedy Űrközpont kilövőállásán, a floridai Cape Canaveralben 2022. augusztus 17-én. A NASA augusztus 29-én tervezi felbocsátani tesztrepülésre az űrhajót, amelynek fedélzetén csak három kísérleti bábut helyeznek el, a rajtuk elhelyezett érzékelők mérik majd a sugárzást és a keletkező rezgéseket a Hold-utazás alatt. A NASA Artemis-programjának ez lesz az első próbarepülése, a tervek szerint hat hétig fog tartani.
Nyitókép: Terry Renna

Kilövésre kész az új amerikai holdrakéta

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) bejelentette, hogy hétfőn indulhat az óriási holdrakétája.

A Space Launch System (SLS) elnevezésű rakéta szállítja az Orion nevű űrkapszulát, amely az Artemis-program első, legénység nélküli küldetésén megkerüli majd a Holdat.

Az SLS a floridai Kennedy Űrközpontból indul útnak. A startra kétórás időablakot jelöltek ki, helyi idő szerint 8 óra 33 perctől kezdődően - írta kedden a BBC News.

Az Orion útnak indulása fontos pillanat lesz a NASA számára, amely decemberben ünnepli az Apollo-17 holdraszállásának 50. évfordulóját. Ez volt az utolsó küldetés, amellyel amerikai űrhajósok jártak a Holdon.

A NASA az Artemis-programmal ismét embert akar a Holdra juttatni, és egyúttal arra is készül, hogy akár már a 2030-as években a Marsra is űrhajósokat küldjön.

Az SLS űrrakétát és az Orion űrkapszulát több mint egy évtizede fejlesztik. A költségek mindkét esetben meghaladják a 20 milliárd dollárt (8254 milliárd forintot).

Az Oriont egy kereskedelmi rakétával 2014-ben már kipróbálták, az Artemis-programban az SLS-rakétával azonban most indul útnak először. A rakétát az Orionnal a múlt héten szállították az indítóálláshoz.

Charlie Blackwell-Thompson, az indításért felelős igazgató elmondta, hogy eddig 30 szimulációt végeztek el, és egész csapata felkészült az indulásra.

A NASA szerint akár több százezren is nézhetik majd a kilövést a közeli tengerpartokon.

A SLS a legerősebb űrrakéta, amely valaha is felszállt a Kennedyről: 39,1 meganewton (MN) tolóerővel indul el a rakétaállványról, vagyis hajtóművei a felszálláskor csaknem 60 Concorde szuperszonikus repülőgép teljesítményét érhetik el.

Az Orion küldetése 42 napig tart majd. Várhatóan október 10-én érkezik vissza a Földre, a tervek szerint a Csendes-óceánra száll le, valahol San Diego közelében.

Címlapról ajánljuk
Elemző a GDP-adatról: ennek tükrében megvalósíthatatlannak tűnik a kormányzati cél

Elemző a GDP-adatról: ennek tükrében megvalósíthatatlannak tűnik a kormányzati cél

Idén az első negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal maradt el az előző negyedévitől a KSH szerint. A Portfolio által megkérdezett szakértők előzetesen arra számítottak, hogy a tavaly év végi 0,6 százalékos növekedés után 0,3 százalékos GDP-bővülés jön, így a most közölt adat mélyen a várakozások alatti – mondta az InfoRádióban Weinhardt Attila, a portál energiapiaci elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.30. szerda, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Hatalmas nyereséget ért el az MVM 2024-ben

Hatalmas nyereséget ért el az MVM 2024-ben

Az első félévi 222 milliárd forint után az egész 2024-es évben 323,7 milliárd forintos adózott eredményt ért el az MVM Csoport, ami alig marad el a 2023-as rekordprofittól, ami 369,1 milliárd forint volt – derült ki a társaság ma közzétett konszolidált beszámolójából. A csoportszintű EBITDA 825 milliárd forint volt, ami minden idők második legmagasabb értékét jelenti a 2023-as 910 milliárd forint után. Az is kiderült, hogy az MVM igazgatósága azt javasolja: "az MVM Zrt. 2024. évi adózott eredményével kiegészített szabad eredménytartalékából 339,5 milliárd forint osztalék kerüljön előírásra", amelyből 126 milliárd forint osztalékelőleg kifizetésként már teljesült, "de ennek végleges mértékéről az Energiaügyi Minisztérium fog dönteni". Amennyiben a javaslatot elfogadná a tárca, úgy a 2023-as év után kifizetett 324 milliárdos osztalék után, csökkenő nyereség mellett, még nagyobb osztalék kerülne az állami költségvetésbe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×