eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
moonikin campos tesztbábu artemis-1
Nyitókép: NASA

Moonikin Campos parancsnok indul a történelmi Hold-küldetésre

Ő lesz az Artemis-1 projektben a Holdon túlra elrepülő Orion űrhajó első tesztpilótája.

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) jelenleg az Orion űrhajót készíti fel az augusztus 29-re tervezett startra, amelyet egy gigantikus rakétával (SLS) repítenek fel az űrbe. Az Artemis-1 küldetés még legénység nélkül indul, így egyelőre csak egy próbababát ültettek az Orion pilótafülkéjébe. A NASA "Moonikin Camposnak" nevezi, Arturo Campusra, a legendás Apollo-küldetés főmérnökére emlékezve - írta a hvg.hu.

Moonikin Campos "parancsnok" a NASA új, narancssárga, most tesztelésre kerülő szkafanderébe öltöztettek, és rögzítették a pilótaülésben. A bábu belsejében adatrögzítő szenzorokat helyeztek el, hogy mérjék az utaskabin gyorsulását, rázkódását, valamint a sugárzási szintet.

A NASA összefoglalója szerint az Artemis-1 az amerikai űrkutatási hivatal mélyűrkutató programjának első integrált tesztje lesz: az Orion űrszonda, a Space Launch System (SLS) rakéta és a floridai Cape Canaveral-i Kennedy Űrközpont földi rendszerei működnek majd együtt. Az Artemis-1 személyzet nélküli repülési tesztje biztosíthatja az alapot a következő fázisban már emberi részvétellel zajló mélyűrkutatáshoz.

A cél az emberi lét kiterjesztése a Holdra és azon túl.

A repülés során az űrszonda a világ legerősebb rakétáján indul útnak, és messzebbre repül, mint amilyen távolságra ember számára épített űrhajó valaha is repült. 280 000 mérföldet tesz meg a Földtől, több ezer mérföldre eljut a Holdon túl egy négy-hat hetes küldetés során (térkép a küldetésről itt).

Az Orion tovább marad az űrben anélkül, hogy kikötött volna egy űrállomáson, mint bármely űrhajósoknak készült jármű korábban, illetve gyorsabban és forróbban tér haza, mint bármelyik elődje.

A Holdra való leszállást a repüléssorozat következő fázisában, az Artemis-2 küldetésben tervezik: 2024-ben már négy űrhajós utazik égi kísérőnkre az Orionon.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×